See the difference with a specialist action lens

Zobacz różnicę dzięki specjalnemu obiektywowi do fotografowania dynamicznych wydarzeń

Fotografowie dynamicznych wydarzeń lubią przyciągać uwagę widzów dzięki zdjęciom dającym poczucie obecności przy korcie, w jeepie na safari czy u boku lecącego drapieżnika.

Popularnym sposobem na uzyskanie takiego efektu jest wypełnienie kadru obiektem, który uczestniczy w dynamicznym wydarzeniu, i ukazanie szczegółów tego obiektu. W niektórych sytuacjach można stanąć zaledwie kilka metrów od miejsca, w którym rozgrywa się dynamiczne wydarzenie. Jednak zazwyczaj trzeba przebywać za barierkami lub ogrodzeniem i fotografować z dużej odległości. W takich przypadkach najlepiej jest użyć obiektywu o długiej ogniskowej, aby kadr obejmował ścisłe centrum wydarzeń.

Ogniskowa jest mierzona w milimetrach. Im wyższa jest jej wartość, tym bardziej powiększony jest obraz na matrycy aparatu. Ogólnie rzecz biorąc, obiektywy z ogniskową powyżej 85 mm są nazywane teleobiektywami. Jednak do fotografowania dynamicznych wydarzeń potrzebny jest obiektyw o ogniskowej co najmniej 200 mm, np. EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM lub EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM. Te teleobiektywy zmiennoogniskowe obsługują różne zakresy ogniskowej i są chętnie używane do fotografowania wydarzeń, w przypadku których odległość od fotografowanego obiektu jest zmienna.

Oto kilka przykładów:

Te zdjęcia zostały wykonane powszechnie używanym aparatem EOS z tej samego miejsca nad brzegiem wody. W przypadku pierwszego zdjęcia użyto obiektywu o zakresie ogniskowej 18–55 mm, czyli standardowego modelu ogólnego zastosowania. Na obrazie widać spory obszar nadmorskiego pejzażu, a widz nie ma poczucia, że ma bliski kontakt z otoczeniem – obiekt zajmuje zbyt małą część kadru. W przypadku drugiego zdjęcia użyto obiektywu o zakresie ogniskowej 55–250 mm. Dynamiczne wydarzenie zostało przybliżone, a obiekt, czyli kitesurfer, wypełnia kadr. Obraz ukazuje drobne szczegóły, np. pojedyncze krople wody, które unoszą się w powietrzu, gdy kitesurfer wykonuje skręt, a także twarz sportowca. To zbliżenie skutkuje wypełnieniem kadru fotografowanymi obiektami i wyeliminowaniem wszelkich rozpraszających uwagę elementów tła, dzięki czemu widz ma wrażenie, że jest w centrum wydarzeń.

Powiązane artykuły
Taking your camera to the match: 7 tips for improving your sports photos

FOTOGRAFIA SPORTOWA

Aparat na meczu: 7 wskazówek, dzięki którym zrobisz lepsze zdjęcia sportowe

Fotografowanie sportu daje mnóstwo kreatywnych możliwości. To doskonała szansa na wypróbowanie nieużywanych wcześniej trybów i funkcji aparatu.

Zoom in and capture fast action

FOTOGRAFOWANIE DYNAMICZNYCH WYDARZEŃ

Zoom i rejestrowanie dynamicznych wydarzeń

W przypadku fotografowania dynamicznych wydarzeń liczą się ułamki sekundy. Jednak dobre przygotowanie pozwoli zwolnić tempo pracy.

Learn to use panning for better action photos

PODSTAWY FOTOGRAFOWANIA

Naucz się korzystać z funkcji panoramowania, aby robić jeszcze lepsze zdjęcia dynamicznych wydarzeń

Umiejętność panoramowania zawsze się przyda – bez względu na to, co zamierzasz fotografować. Naucz się obsługiwać aparat, aby tworzyć doskonałe ujęcia.

Powiązane produkty

Powiązane artykuły

Wiele przydatnych wskazówek dotyczących fotografii, przewodniki oraz wywiady. W sekcji „Zainspiruj się” znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, aby wybrać najlepszy aparat czy drukarkę, dzięki którym będziesz mógł realizować swoje pomysły.

Wróć do wszystkich wskazówek i technik