Fotografowie dynamicznych wydarzeń lubią przyciągać uwagę widzów dzięki zdjęciom dającym poczucie obecności przy korcie, w jeepie na safari czy u boku lecącego drapieżnika.
Popularnym sposobem na uzyskanie takiego efektu jest wypełnienie kadru obiektem, który uczestniczy w dynamicznym wydarzeniu, i ukazanie szczegółów tego obiektu. W niektórych sytuacjach można stanąć zaledwie kilka metrów od miejsca, w którym rozgrywa się dynamiczne wydarzenie. Jednak zazwyczaj trzeba przebywać za barierkami lub ogrodzeniem i fotografować z dużej odległości. W takich przypadkach najlepiej jest użyć obiektywu o długiej ogniskowej, aby kadr obejmował ścisłe centrum wydarzeń.
Ogniskowa jest mierzona w milimetrach. Im wyższa jest jej wartość, tym bardziej powiększony jest obraz na matrycy aparatu. Ogólnie rzecz biorąc, obiektywy z ogniskową powyżej 85 mm są nazywane teleobiektywami. Jednak do fotografowania dynamicznych wydarzeń potrzebny jest obiektyw o ogniskowej co najmniej 200 mm, np. EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS STM lub EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM. Te teleobiektywy zmiennoogniskowe obsługują różne zakresy ogniskowej i są chętnie używane do fotografowania wydarzeń, w przypadku których odległość od fotografowanego obiektu jest zmienna.
Oto kilka przykładów:
Te zdjęcia zostały wykonane powszechnie używanym aparatem EOS z tej samego miejsca nad brzegiem wody. W przypadku pierwszego zdjęcia użyto obiektywu o zakresie ogniskowej 18–55 mm, czyli standardowego modelu ogólnego zastosowania. Na obrazie widać spory obszar nadmorskiego pejzażu, a widz nie ma poczucia, że ma bliski kontakt z otoczeniem – obiekt zajmuje zbyt małą część kadru. W przypadku drugiego zdjęcia użyto obiektywu o zakresie ogniskowej 55–250 mm. Dynamiczne wydarzenie zostało przybliżone, a obiekt, czyli kitesurfer, wypełnia kadr. Obraz ukazuje drobne szczegóły, np. pojedyncze krople wody, które unoszą się w powietrzu, gdy kitesurfer wykonuje skręt, a także twarz sportowca. To zbliżenie skutkuje wypełnieniem kadru fotografowanymi obiektami i wyeliminowaniem wszelkich rozpraszających uwagę elementów tła, dzięki czemu widz ma wrażenie, że jest w centrum wydarzeń.