designing a gallery danielle de lange

5 wskazówek dotyczących ekspozycji zdjęć w domu

Uwiecznianie najcenniejszych chwil w życiu stało się prostsze niż kiedykolwiek. Jednak większość z nas przechowuje zdjęcia w Internecie, aparacie lub telefonie, gdzie nie ujrzą one światła dziennego. Zdjęcia przedstawiające bliskie osoby, przełomowe momenty w życiu czy wakacyjne przygody to nie tylko cenne pamiątki, ale i doskonały sposób na spersonalizowanie otaczającej nas przestrzeni.

Współpracując ze specjalistką ds. aranżacji wnętrz i autorką blogu The Style Files, Danielle de Lange, przygotowaliśmy pięć wskazówek dotyczących sposobów prezentowania ulubionych fotografii w naszym w domu:

© Danielle de Lange

Wskazówka nr 1: Porządkowanie i wybór zdjęć

Jest kilka prostych, a zarazem ciekawych sposobów na to, by uwolnić kreatywność podczas aranżacji wydrukowanych zdjęć. Najpierw jednak należy zadbać o ich uporządkowanie. Wystarczy regularnie przesyłać zdjęcia do usługi w chmurze i na bieżąco usuwać te nieudane. Obrazy będą bezpiecznie przechowywane, a po każdym przesłaniu partii zdjęć możesz pogrupować ulubione pozycje, co w przyszłości ułatwi wyszukiwanie najlepszych ujęć.

Wybierz atrakcyjne kolorystycznie, dynamiczne i kreatywne obrazy, które wyróżniają się na tle innych, przygotuj opowieść i przedstaw ją za pomocą wyselekcjonowanych zdjęć. W ten sposób uatrakcyjnisz każdy album fotograficzny czy też ścienną ekspozycję zdjęć, przywołując miłe wspomnienia z wakacyjnych przygód.

© Danielle de Lange

Wskazówka nr 2: Wybór ramek

Wybór odpowiedniej ramki nada ekspozycji szczególny charakter. Harmonizujące ze sobą ramki podnoszą atrakcyjność wizualną ściennych ekspozycji zdjęć, dlatego najlepiej postawić na spójność kolorystyki lub struktury. Przykładowo można wybrać tylko ramki drewniane lub w czarnym kolorze. Aby wywołać większe wrażenie, można odejść od tradycyjnych rozwiązań i poeksperymentować z metalem, ceramiką czy kontrastem kolorów.

Niewątpliwym plusem drukowania zdjęć w domu jest możliwość wyboru różnych formatów i zastosowania różnej wielkości ramek, aby zaprezentować swój niepowtarzalny styl. Drukarka Canon PIXMA MG7750 umożliwia wydruk w całej gamie formatów (A4, A5, 20 × 25 cm, 10 × 15 cm, 13 × 18 cm), odpowiadających standardowym wymiarom ramek do zdjęć. Jeśli chcesz urozmaicić ekspozycję, opraw wydrukowane na papierze matowym zdjęcie w ramkę bez szkła.

© Danielle de Lange

Wskazówka nr 3: Tworzenie galerii

Galeria to doskonały sposób, aby zaprezentować uwiecznione na zdjęciach rodzinne chwile, a jednocześnie nadać wnętrzu stylowy wystrój. Po wydrukowaniu zdjęć i doborze ramek przychodzi kolej na aranżację. A to już czysta przyjemność.

Warto rozłożyć ramki na podłodze i próbować stworzyć najkorzystniejszy układ. Następnie należy wybrać element centralny (który powinien znajdować się na wysokości oczu) i rozmieścić wokół niego pozostałe obiekty. Zachowując jednakową odległość między ramkami, zyskujemy wrażenie symetrii. Po zaplanowaniu odpowiedniego układu można zacząć kolejno wieszać ramki na ścianie.

© Danielle de Lange


Wskazówka nr 4: Jeszcze więcej pomysłów

Do prezentacji zdjęć nie zawsze musimy używać ramek. Innym kreatywnym sposobem na wyeksponowanie rodzinnych fotografii jest tworzenie własnych naklejek magnetycznych. Wystarczy wydrukować zdjęcia i nakleić na ich odwrocie paski magnetyczne.

Całość aranżujemy według własnego uznania. Przykładowo możemy nakleić zdjęcia na lodówkę, aby cieszyły oko na co dzień, lub za pomocą czarnej farby z magnetycznym podkładem namalować na ścianie dużą tablicę. Dla uatrakcyjnienia ekspozycji warto skorzystać z figur magnetycznych, na których można pisać.

© Danielle de Lange

Wskazówka nr 5: Jak uwiecznić dziecięcą twórczość

Rodzice są miłośnikami twórczości swoich pociech. Zazwyczaj jednak brakuje miejsca na jej prezentowanie, a w domu piętrzą się stosy rysunków i malunków. Fotografując prace naszych dzieci, zachowujemy je w wersji cyfrowej i możemy pozbyć się stosów kartek. Mamy też możliwość zmiany wielkości oryginałów i zaprezentowania dużych prac w mniejszym formacie. Z dziecięcych dzieł plastycznych można stworzyć kolaż, umieszczając kilka mniejszych prac na macie, a całość oprawiając w dużą ramę. Można też utworzyć ścienną galerię, używając różnych ramek (patrz: wskazówka nr 2).

Przyjemnej zabawy! Pamiętaj, że eksponowanie zdjęć na ścianie to doskonała forma dekoracji wnętrza, a także sposób na uwiecznienie chwil spędzonych z bliskimi.

Więcej wskazówek Danielle dotyczących stylizacji wnętrz można przeczytać na jej blogu.