Sepia-Station-Nelson- Lourenço

Fotografowanie „uśmiechniętych dusz” i potęga ciszy

Urodzony w Lizbonie Nelson Lourenço jest fotografem-amatorem. Ma tytuł magistra inżynierii i ukończone podyplomowe studia marketingowe. Fotografią interesuje się od zawsze. Zainteresowanie przerodziło się w pasję, gdy znajoma pożyczyła mu na weekend swój aparat Canon. Wystarczyło jedno naciśnięcie spustu migawki. Już po pierwszym zdjęciu wiedział, że czeka go przygoda w zupełnie nowym świecie.

Godziny szczytu, © Nelson Lourenço
Canon EOS 600D, EF-S 18-135mm f/3.5-5.6 IS
1/60 s, f/5,6, ISO 100

Co cię tak urzeka w fotografii?

– Dzięki fotografii mogę pokazać własne spojrzenie na świat. Kiedy sięgam po aparat, szukam „duszy” w każdym z otaczających mnie obiektów… ale dusze są nieśmiałe i trzeba skłonić je do uśmiechu. Uśmiech wszystko ułatwia. Kiedy natrafię na właściwy moment, wiem, że zrobię świetne zdjęcie. Możliwość wyrażania siebie w ten sposób daje mi poczucie wolności.


Cienie będą zawsze za nami podążać, © Nelson Lourenço
Canon EOS 600D, EF-S18-135mm f/3.5-5.6 IS
1,6 s, f/4,0, ISO 100

Co inspiruje cię do robienia takich, a nie innych zdjęć?

– Wszystkie moje zdjęcia mają wspólną cechę: oczekiwanie. Zwykle przechadzam się po okolicy w poszukiwaniu natchnienia. Kiedy znajdę odpowiednie miejsce, spędzam tam na tyle dużo czasu, aby wtopić się w otoczenie. I czekam. Gdy wszystko zbiegnie się w czasie, robię zdjęcie.


Surfer, © Nelson Lourenço
Canon EOS 600D, EF-S18-135mm f/3.5-5.6 IS
1/125 s, f/16, ISO 100

Jak tworzysz odpowiedni nastrój na zdjęciach?

– Dla mnie nastrój to zdolność do wywołania określonych uczuć lub reakcji w osobach oglądających moje zdjęcia. Aby było to możliwe, trzeba użyć elementów, które prowadzą wzrok widza po kolejnych punktach opowieści. Jednym ze sposobów, które stosuje, jest uwzględnienie na zdjęciu ludzi, choćby w tle. Ponadto zwracam szczególną uwagę na światło i używam go, aby skupić uwagę widza na głównych postaciach.


Chwile radości, © Nelson Lourenço
Canon EOS 600D, EF-S18-135mm f/3.5-5.6 IS
1/2000 s, f/5,6, ISO 100

Gdybyś mógł sfotografować chwilę, co by to było i dlaczego?

– Cisza. Moment, kiedy ktoś jest odizolowany od świata, mimo że znajduje się w tłumie ludzi. W ciszy może zawierać się strach, radość, łzy, nadzieja, a nawet absurdalna pustka. Taką ciszę staram się sfotografować. Kiedy rozumiemy, co cisza znaczy dla innych ludzi, stajemy się bogatsi wewnętrznie.


Gotowość do fotografowania, © Nelson Lourenço
Canon EOS 600D, EF-S18-135mm f/3.5-5.6 IS
1/15 s, f/6,3, ISO 100

Więcej informacji o fotografii Nelsona znajdziesz tutaj.