Paddling-Johnny-Haglund.jpg

Pokaż ludzi, aby dodać zdjęciom nowej dynamiki

Norweski fotograf Johnny Haglund zawsze pasjonował się dzikimi, odosobnionymi i mistycznymi miejscami. Po ukończeniu edukacji z tytułem inżyniera szybko zrozumiał, że „nie jest stworzony do pracy w czterech ścianach”.

W 1994 r. 42-dniowy pobyt w dżungli w Nowej Gwinei zaowocował publikacją jego pierwszego artykułu. Od tego czasu jego kariera nabrała tempa. Obecnie, po opublikowaniu 500 artykułów i 5 książek, pracuje w pełnym wymiarze jako niezależny fotograf i pisarz.

Potrafi uchwycić na zdjęciach osobiste emocje ludzi, a także zapierające dech w piersiach panoramy, ożywiając szczegóły i faktury niewidoczne dla innych. Zachęca odbiorcę do zrobienia kroku w kierunku odległego światła. Opowiada nam o genezie powstania niektórych zdjęć i o tym, jak uwzględnienie ludzi w kompozycji może nadać zdjęciom nową dynamikę.

© Johnny Haglund, Canon Explorer. Wykonane aparatem Canon EOS 5D Mark III z obiektywem EF 24-70mm f/2.8L II USM; ekspozycja 1/250 s przy f/13, ISO 125.

– Czysta woda i błękitne niebo. Można pomyśleć, że to Morze Śródziemne. Jednak to miejscowość Lofoten w Norwegii, miejsce znane z mroźnych temperatur. Na tym zdjęciu sfotografowałem spotkanie mojej najmłodszej córki z lodowatą wodą.

© Johnny Haglund, Canon Explorer. Wykonane aparatem Canon EOS 5D Mark III z obiektywem EF 24-70mm f/2.8L II USM; ekspozycja 1/200 s przy f/14, ISO 500.

– Chciałem, aby to zdjęcie statku MS Polarlys zyskało nieco dynamiki. Dlatego ująłem na zdjęciu również moje najmłodsze dzieci, aby tchnąć trochę życia w lewą część obrazu. Ponadto zauważyłem kilka przelatujących nad nimi mew, dlatego zanim zrobiłem zdjęcie zaczekałem, aż jeden z ptaków pojawi się dokładnie tam, gdzie chciałem. Tłem dla statku są znane doki w Svolvær w Norwegii.

© Johnny Haglund, Canon Explorer. Wykonane aparatem Canon EOS 5D Mark III z obiektywem EF 24-70mm f/2.8L II USM; ekspozycja 1/80 s przy f/13, ISO 800.

– Trudno spać, gdy słońce świeci przez całą noc na czystym, letnim niebem w norweskim okręgu Troms. Dlatego pewnej nocy wspólnie z żoną poszliśmy na ryby. Na tym zdjęciu chodzi ona po kamieniach próbując znaleźć dobre miejsce do zarzucenia przynęty. Uwzględniłem niskie, polarne słońce po prawej stronie, aby pokazać, jak egzotyczna i piękna może być Norwegia.