Canon cameras

Poznaj historię firmy Canon.

@Cecilie Harris

Zespół Canon od ponad 80 lat wspiera tych, którzy opowiadają historie obrazem. Niewiele osób miało kontakt z tak dużą ilością innowacji i ewolucyjnych rozwiązań niż Mike Burnhill, nasz specjalista ds. produktów z ponad 11-letnim doświadczeniem. Spotkaliśmy się z Mikiem, aby porozmawiać o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości firmy Canon.

Opowiedz nam o sobie, Mike – jaka jest Twoja rola w firmie Canon i jak długo ją pełnisz?

Pracuję w Canon od 11 lat i specjalizuję się w aparatach profesjonalnych. Zajmuję się seriami EOS 1D i EOS 5D, obiektywami z serii L, a teraz również nowym systemem EOS R.

Zaczynałem jako specjalista ds. produktów, powoli pnąc się w górę. Teraz sprawuję kontrolę nad profesjonalnymi produktami w całej Europie. Dużo podróżuję i biorę udział w wielkich wydarzeniach, podczas których prezentowany jest program CPS (Canon Professional Services). W praktyce są to wszystkie najważniejsze wydarzenia sportowe na świecie. Byłem w Korei na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, na wyścigach Formuły 1 w Monako, spędziłem też kilka tygodni na mundialu w Rosji. W ramach CPS oferujemy wsparcie i usługi dla profesjonalnych fotografów, takie jak czyszczenie, kontrole i naprawy. Moją rolą, podczas tych wydarzeń, jest doradzanie i przekazywanie wiedzy o nowych sposobach wykorzystania aparatów i ich funkcji. Dzięki temu fotografowie mogą skupić się na uchwyceniu tych niesamowitych momentów bez obawy, że coś może pójść nie tak.

@Alessandro Trovati

Podczas Twojej pracy w Canon doświadczyłeś wielu zmian – które momenty były, według Ciebie, najbardziej znaczące dla rozwoju firmy?

Wyjątkowo zapadły mi w pamięć dwa. Pierwszy z nich to wypuszczenie na rynek w 2008 roku modelu EOS 5D Mark II. Wtedy po raz pierwszy wprowadziliśmy możliwość filmowania lustrzanką cyfrową. Otworzyło to drogę do tworzenia vlogów. Zanim pojawił się Canon EOS 5D Mark II, do nagrywania tego typu materiałów potrzebna była bardzo droga kamera wideo. Wydarzenie to zmieniło przemysł filmowy z dnia na dzień. To był ekscytujący okres, cały czas uczyliśmy się realizując kolejne projekty. W tej chwili aparat PowerShot G7 X firmy Canon to najpopularniejszy sprzęt do tworzenia vlogów w Europie.

Drugim przełomowym momentem był rok 2014, kiedy wprowadziliśmy technologię Dual Pixel AF do aparatu Canon EOS 70D. Ta unikalna technologia firmy Canon pozwala ustawiać ostrość podczas robienia zdjęć. Myśleliśmy o tym już w 1981 roku, ale nie mogliśmy zrealizować tego pomysłu, dopóki technologia odpowiednio się nie rozwinęła.

Mike, sam jesteś zapalonym fotografem – jakiego aparatu używasz obecnie i dlaczego?

Teraz korzystam głównie z Canon EOS 5D Mark IV. Eksperymentuję powoli z nowym systemem EOS R. Posiada on między innymi funkcję rozpoznawania twarzy, dzięki której nie trzeba martwić się ustawianiem punktu ostrości. Dla mnie to świetna opcja, ponieważ mam małe dziecko. Zamiast więc patrzeć w wizjer, mogę z grubsza wykadrować obraz, skupiając się na twarzach, by uchwycić te emocje, które chcę.

@Mike Burnhill

Obecnie oferta sprzętu fotograficznego jest bardzo szeroka. Jaki aparat poleciłbyś początkującym, a jaki zaawansowanym fotografom?

Dla początkującego fotografa polecam aparat CANON EOS 200D. Jest mały, lekki i ma prosty interfejs. Na początku aparaty mogą wydawać się bardzo skomplikowane technicznie. Jednak Canon EOS 200D został wyposażony w proste menu, co ułatwia jego obsługę. Wielu ludzi wie, co chce osiągnąć, ale nie wie, jak to zrobić. Interfejs Canona EOS 200D podpowiada, jak uzyskać różne rezultaty, a kiedy już opanujesz podstawy, możesz przełączyć się na bardziej zaawansowane menu, podobne do tego z pozostałych aparatów systemu EOS.

Jeśli chodzi o bardziej zaawansowanych fotografów, myślę, że Canon EOS 6D Mark II będzie dla wielu z nich krokiem w kierunku nowego rodzaju fotografii. Większa matryca może uchwycić obrazy o małej głębi ostrości, co jest popularne wśród profesjonalnych fotografów.

Co jeszcze szykuje dla nas Canon?

Wprowadziliśmy niedawno nowy system EOS R, zgodny ze wszystkimi obiektywami Canon EF od roku 1987. Przez sześć miesięcy pracowaliśmy razem z naszymi ambasadorami, by przygotować odpowiednie zdjęcia na premierę i przetestować aparat we wszystkich możliwych środowiskach. Na przykład Danielowi Etterowi udało się dokończyć, niemożliwy wcześniej do zrealizowania, projekt w kopalni. Rozpoczął już zdjęcia, ale nie mógł uchwycić tego na czym mu zależało. Było zbyt ciemno, aby ustawić ostrość w aparacie. Z nowym systemem EOS R, wystarczyło światło z czołówek górników, aby aparat ustawił ostrość. Dlatego jesteśmy bardzo podekscytowani, że ta technologia niedługo pojawi się na rynku.

To jednak wszystko, co mogę wam w tej chwili zdradzić. Bądźcie czujni, czeka was jeszcze wiele ekscytujących rzeczy.

@Daniel EtterAutor: Sasha Newbury