Caroline’s children eating

FOTOGRAFIA, KTÓRA DAJE WIĘCEJ

Lensational pokazuje kobietom na całym świecie, jak za pomocą fotografii mogą dokumentować swoje życie i dodatkowo osiągać źródło przychodów. Spotkaliśmy się z założycielką, Bonnie Chiu, aby dowiedzieć się więcej na temat działalności jej organizacji charytatywnej. Chętnie dowiemy się, co zainspirowało ją, aby zmieniać życie tak wielu osób poprzez fotografię. Usłyszymy również o jej niesamowitych przeżyciach z ostatnich 5 lat, od momentu założenia organizacji Lensational.

Jak myślisz, dlaczego historie na zdjęciach są takie fascynujące?

Zdjęcie wyraża więcej niż tysiąc słów. Fotografia to uniwersalny język wykraczający poza granice kultury i języka. Może opowiadać historię, wywoływać emocje i zapewnić szersze spojrzenie na świat. Nadal jest jednak niedostępna dla wielu osób w krajach rozwijających się.


W jaki sposób fotografia zmienia życie?

Dzięki niej możemy zatrzymać czas, komunikować się, wyrażać uczucia i tworzyć portret tego, na co patrzymy, ale co ważniejsze, tego, jak postrzegamy samych siebie. Zdjęcia są ponadczasowe i przekraczają granice: forma wizualna przemawia do każdego z nas w wyjątkowy sposób.

Fotografia otwiera przed nami nieskończone możliwości tworzenia czegoś wyjątkowego, rzucającego światło na problemy społeczne. Proces ten urzeczywistnia feministyczną mantrę: to, co osobiste, jest polityczne. Z pewnością jest to pierwszy krok na drodze ku zmianie i zrozumieniu.


Co zainspirowało Cię, aby dać kobietom aparaty?

W 2011 r. podczas podróży spotkałam cztery tureckie dziewczyny. Jak każdy turysta, zrobiłam kilka zdjęć, a przy okazji nauczyłam je, jak obsługiwać aparat. Spojrzenie na świat ich oczami było odświeżające. Media mają określony sposób przedstawiania muzułmańskich dziewcząt. Spojrzałam na rzeczywistość w inny sposób, tak różny od powszechnie panującego błędnego przekonania. Zdałam sobie wtedy sprawę, że fotografia jest uniwersalnym językiem wykraczającym poza utarte granice.

© Francis Kokoroko


W jaki sposób zmieniasz życie kobiet dzięki działaniom Lensational?

Celem Lensational jest dotarcie do kobiet odsuniętych na margines społeczeństwa. Śledzimy postęp naszych podopiecznych i przedstawiamy ich prace szerokiej publiczności. Kobiety mogą udostępniać swoje zdjęcia na naszej platformie internetowej, na wystawach i poprzez naszych partnerów, takich jak Getty Images. Połowa uzyskanych środków jest przekazywana kobietom jako źródło przychodu, natomiast druga połowa ponownie inwestowana w organizację Lensational, co pomaga nam kontynuować działalność.

Ponieważ wciąż mało jest wizerunków silnych, inspirujących kobiet, z których można brać przykład, młode dziewczęta i kobiety mogą nie zdawać sobie sprawy z dostępnych możliwości. Zdjęcia tworzone dzięki Lensational mają za zadanie to zmienić.


Z iloma kobietami miałaś okazję współpracować poprzez organizację Lensational?

Zbudowaliśmy społeczność liczącą ponad 100 wolontariuszy w 25 różnych krajach i przeprowadziliśmy warsztaty dla 700 kobiet i dziewcząt w 20 krajach w Azji i Afryce.


© Lucy Tabu


Które zdjęcie zainspirowało Cię najbardziej?

Zdjęcie „Różowy akcent” (zaprezentowane w górnej części strony), które w 2015 r. zrobiła Yasmin Islam Eva, pracownica fabryki odzieży w Dhace w Bangladeszu. Sektor odzieżowy zapewnia kobietom w Bangladeszu najwięcej możliwości zatrudnienia, a czasami jest to jedyna szansa na znalezienie pracy dla niewykształconych kobiet z obszarów wiejskich. 80% pracowników tej branży stanowią kobiety. Pracownicy branży odzieżowej są jednak niedostatecznie wynagradzani i rzadko doceniani przez rodziny czy społeczeństwo. Nadużycia i wypadki przy pracy, takie jak katastrofa budowlana fabryki Rana Plaza w 2013 r., na zawsze pozostają wyryte w pamięci pracowników. Właśnie dlatego postanowiliśmy uruchomić projekt szkoleniowy, dzięki któremu pracownice mogą opowiadać swoje historie. Ma to dla mnie bardzo osobisty charakter, ponieważ moja babcia przepracowała w branży odzieżowej 20 lat w bardzo trudnych warunkach.

To zdjęcie naprawdę mnie ujęło, głównie ze względu na kontrast między żywym kolorem róż a panoramą betonowej Dhaki. Natychmiast znalazłam się na dachu tej fabryki, tak jakbym sama zrobiła to zdjęcie. Na przekór wszelkim przeciwnościom ludzie mają tendencję do szukania piękna w swoim otoczeniu. Czasami chwytamy się właśnie tych najmniejszych szczegółów skrywających piękno, aby odnaleźć sens życia.


Czego dowiedziałaś się o życiu kobiet dzięki zdjęciom?

Współpracujemy z kobietami zepchniętymi na margines społeczeństwa. Można by pomyśleć, że ich życie przepełnia rozpacz i smutek. Nie jest to jednak prawda. To powszechny stereotyp, w który uwierzyliśmy przez dziesięciolecia karmienia nas „pornografią biedy”. Życie tych ludzi jest niesamowicie bogate w kolory i przepełnione różnymi doświadczeniami, ale łączy je jeden wspólny mianownik – wytrwałość.


Jakimi słowami zainspirowałabyś kogoś do otworzenia się i użycia obrazów do przekazania własnej historii?

Realizację mojego pomysłu na wzmacnianie pozycji kobiet poprzez fotografię zaczęłam w Międzynarodowy Dzień Kobiet w 2013 r., początkowo w postaci strony na Facebooku. Miałam zaledwie 20 lat i w najśmielszych oczekiwaniach nie przewidywałam, że mój projekt spotka się z tak ogromnym odzewem na całym świecie. Mam nadzieję, że zachęci to ludzi do otworzenia się i użycia potencjału fotografii do opowiadania historii – bez względu na to, jak mało znacząca może się na początku wydawać. Nigdy nie wiadomo, jaki będzie jej wpływ na innych ludzi.


Jaka jest Twoja wizja przyszłości?

W Lensational wyobrażamy sobie świat, w którym poprzez fotografię kobiety z całego świata mogą swobodnie wyrażać siebie, spełniać swoje pragnienia i tworzyć swój godny wizerunek.


© Alison Joyce


Co znajduje się w torbie Bonnie Chiu:

Aparaty fotograficzne:

Canon EOS 600D

Obiektywy:

Obiektyw Canon EF-S 18–55mm f/3.5-5.6 IS STM

Obiektyw Canon EF 50mm f/1.8 STMAutorzy wywiadu: Ross Cockrill i John Coomber