Kolorowe fajerwerki na nocnym niebie to spektakl, który dla wielu z nas jest magiczny. Towarzyszące temu uczucie zachwytu warto uwiecznić na zdjęciach. Poza optymalnymi ustawieniami fotografowania fajerwerków warto przeanalizować inne kwestie, które decydują o spektakularności tego wydarzenia i wyjątkowości rejestrowanych zdjęć.
Fajerwerki są najczęściej oglądane podczas różnych okazji, takich jak Sylwester, specjalne urodziny, wesela i festiwale, które przeżywamy z przyjaciółmi lub bliskimi. Uwzględnienie ich w kadrze ułatwi ukazanie imprezy w atrakcyjny i kreatywny sposób.
Poniższe wskazówki są odpowiedzią na 10 najczęściej zadawanych pytań, dotyczących m.in. doboru odpowiedniego czasu naświetlania przy fotografowaniu fajerwerków i wykorzystania nowych pomysłów na zrobienie wyjątkowych, kreatywnych zdjęć. Niezależnie od tego, czy korzystasz z aparatu PowerShot, aparatu bezlusterkowego czy lustrzanki cyfrowej, nasz przewodnik po fotografowaniu fajerwerków zawiera wszystkie niezbędne informacje.
Warto zastanowić się nad miejscem, w którym uda się zrobić najbardziej atrakcyjne zdjęcia. Z wyprzedzeniem wybierz odpowiednie miejsce, w którym nie będzie przeszkód zasłaniających widok. Zapoznaj się z wybranym miejscem w świetle dziennym i ustal, w jakim kierunku będzie wiał wiatr.
Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy w pobliżu znajduje się ognisko. Nawiewany dym lub żar może pojawić się w kadrze. Jeśli planujesz korzystać ze statywu, ustaw go w miejscu, w którym nie będą Ci zasłaniać widoku inne osoby.
Dobrym sposobem na uchwycenie atmosfery imprezy jest fotografowanie członków rodziny, którzy bawią się zimnymi ogniami. Można wykorzystać ich wyobraźnię do tworzenia atrakcyjnych i artystycznych wzorów świetlnych. Aplikacja Canon Photo Companion zawiera kompletny samouczek z wykorzystaniem najlepszych technik i ustawień dla malowania światłem.
Innym sposobem na stworzenie interesującego ujęcia jest sfotografowanie fajerwerków odbitych w oknie i uwzględnienie w kadrze znajomych lub członków rodziny patrzących na pokaz zza szyby. Zrób kilka zdjęć testowych, aby upewnić się, że osoby na zdjęciu są dobrze naświetlone, i zachowaj te ustawienia do czasu rozpoczęcia pokazu. Jeśli używasz aparatu PowerShot, np. Canon PowerShot G7 X Mark II, lub dowolnego aparatu z wymiennymi obiektywami EOS, rejestruj obrazy w formacie RAW, ponieważ umożliwiają one swobodną regulację ekspozycji w różnych częściach zdjęcia podczas obróbki w programie Canon Digital Photo Professional.
Trudno przewidzieć, kiedy największe i najbardziej kolorowe fajerwerki eksplodują, więc warto ustawić w aparacie tryb serii zdjęć. Zwiększy to szanse na uchwycenie jednego lub dwóch zdjęć ze szczególnie spektakularnymi eksplozjami.
Jeśli aparat znajduje się na statywie, można użyć aplikacji Canon Camera Connect do bezprzewodowego sterowania nim z poziomu telefonu lub komputera. Można też korzystać z przewodowego lub bezprzewodowego pilota, a nawet funkcji samowyzwalacza aparatu. Wszystkie te elementy umożliwiają wyzwalanie migawki bez dotykania aparatu, a to pomaga zapobiegać drganiom aparatu i robić wyraźne zdjęcia.
Jeśli robisz zdjęcia z ręki, użyj stabilizatora obrazu (jeśli aparat lub obiektyw jest w niego wyposażony), aby zachować ostrość obrazów. Ułatwi to wyeliminowanie drobnych drgań aparatu trzymanego w dłoniach. Jednak należy pamiętać, że w trybie preselekcji przysłony czas naświetlania może się wydłużyć.
Jeśli na obiektywie aparatu jest odpowiedni przełącznik, możesz go użyć do włączenia lub wyłączenia stabilizatora. W przeciwnym razie możesz skorzystać z ustawień w menu aparatu.