Your photos, our favourites: Urban and street

Wasze zdjęcia, nasze ulubione: sceneria miejska i uliczna

Wasze obrazy, nasze ulubione: fotografia miejska i uliczna

Wybierz się z nami z Polski do Indii i Chorwacji i obejrzyj ulubione zdjęcia zrobione w ramach ostatniego wyzwania. Każdy obraz to zatrzymana w czasie chwila na tle miejskiej scenerii. Każde zdjęcie kryje w sobie intrygującą opowieść.

Eksplozja radości (Outburst of Joy) – Michał Patroń

Eksplozja radości (Outburst of Joy) – Michał Patroń

– To zdjęcie zrobiłem podczas otwarcia festiwalu sztuki ulicznej w Lublinie. Nie miałem pojęcia, co się tam wydarzy. Wtopiłem się w tłum i czekałem. Nagle z maszyny do wytwarzania dymu zaczęły ulatywać ogromne kłęby, które wywołały eksplozję radości wśród zgromadzonych dzieci. Uznałem, że to świetna okazja.

Dym przesłaniał mi widok, ale i tak wybrałem najszerszy kąt widzenia: na pierwszym planie były dzieci, a w tle sylwetki przypominające widma. Miałem tylko kilka sekund – chwilę potem dzieci rozbiegły się i rozpoczęła się parada.

To zdjęcie otrzymało pierwsze miejsce na Grand Press Photo 2015 – najbardziej prestiżowym konkursie dla zawodowych fotoreporterów w Polsce.

Wolność (Free) – Susana Hinojo

Wolność (Free) – Susana Hinojo

– Gdy weszłam na Amber Fort w Jaipurze, przypadkowo stałam się świadkiem niecodziennego wydarzenia. Zebrani ludzie protestowali przeciw nierówności płci, zakorzenionej w kilkusetletniej kulturze hinduskiej.

Wyglądało to nieziemsko – i nagle przed moimi oczami ukazał się godny uwiecznienia widok: autentyczny przejaw miłości i szczęścia matki i dziecka.

W jednej chwili widok ten poruszył do głębi moje serce.

Façade med Patina – Frederik Frydendal

Façade med Patina – Frederik Frydendal

– Podczas przejażdżki rikszą po chorwackim mieście Split mijałem niewielkie okienko, które przykuło moją uwagę. Zaintrygowało mnie tak bardzo, że wróciłem tam później, by je sfotografować.

Intuicja mnie nie zawiodła. Otaczający je spokój, naturalna patyna i misterna konstrukcja nasunęły mi wyobrażenia o urokach domowego zacisza.

Podczas podróży i spacerów po ulicach zawsze fotografuję w formacie RAW w trybie Av. W tym przypadku ustawiłem wartość przysłony na f/8. Dzięki temu mogę rejestrować możliwie najwięcej szczegółów.

Podejmij wyzwanie na ten miesiąc

Oto przykłady chwil uwiecznionych podczas codziennych zdarzeń w scenerii miejskiej. A co dzieje się wokół Ciebie? Daj się zainspirować motywem przewodnim naszej galerii i podziel się swoją opowieścią. Może w przyszłym miesiącu w galerii Showcase pojawią się także Twoje zdjęcia.