hero

Wasze zdjęcia, nasze ulubione: Zima i słabe światło

Wyzwanie fotograficzne, jakie Wam zaproponowaliśmy, brzmiało: ubierzcie się ciepło i wykorzystajcie słabe zimowe światło do zrobienia niesamowitych zdjęć. Wybraliśmy trzy zdjęcia i poprosiliśmy ich autorów, aby opowiedzieli nam o ich powstaniu.

Crepusculo – Javier Pavia Barajas

– Zdjęcie zrobiłem na górze Floyen wznoszącej się nad norweskim Bergen. To jedna z najpopularniejszych atrakcji miasta. Gdy pada śnieg, a ja wybieram się na wędrówkę, lubię mieć ze sobą aparat Canon. Nigdy wcześniej nie zapuściłem się tak daleko. Straciłem nieco orientację, gdy wspiąłem się wyżej ku słońcu.

Na takie eskapady wybieram się sam. Dzięki temu mogę skupić się na fotografowaniu. Mimo chłodu wyprawa okazała się owocna. Zrobiłem bowiem zdjęcie panoramy miasta, które znakomicie prezentuje się w zimowym świetle.

Wilk we mgle – Marga Straver

– To zdjęcie zostało zrobione w Biotop Wildlife Park w Niemczech, w pobliżu miejscowości Vehlingen. Park wokół jeziora jest siedliskiem wielu dzikich zwierząt spotykanych w Europie, np. wilków, łosi, żubrów i rysi, które żyją tu w naturalnym środowisku.

Był styczeń, a pogoda była kiepska. Wcześniej padał deszcz i pojawiła się mgła. Wśród drzew stało pięć wilków. Nagle jeden z nich skoczył na stare, przewrócone drzewo. To zdjęcie udało mie się zrobić z ukrycia, w którym czekałem cały dzień na odpowiednią okazję.

Z uwagi na słabe światło musiałem użyć dłuższego czasu naświetlania i wyższej czułości ISO niż zwykle. Planuję wrócić tu wiosną, gdy pogoda i światło będą lepsze. Jedna z wilczyc spodziewała się potomstwa, więc pewnie następnym razem zobaczę już gromadkę małych wilczków.

Kościół na górze – Guillermo Garcia

– Islandia to raj dla miłośników nocnej fotografii. Możliwość zobaczenia i sfotografowania zorzy polarnej w naturalnym środowisku jest niezapomnianym przeżyciem. Zdjęcie zrobiłem w listopadzie, w noc, na którą nie prognozowano wystąpienia zorzy polarnej. Stałem u podnóża Kirkjufell, w pobliżu miejscowości Grundarfjörður Lake.

Księżyc był prawie w pełni, a niebo było bezchmurne. Postawiłem na prostą kompozycję: pęknięty lód na pierwszym planie i góra w środku kadru. Około 23:00 zauważyłem stopniowo pojawiający się zielony punkt na niebie. Byłem bardzo podekscytowany. Zbliżający się wielkimi krokami świt tworzył niemal idealny łuk nad Kirkjufell.

Aby zarejestrować ruch zorzy, użyłem trybu ręcznego, 2,5-sekundowej ekspozycji, przysłony f/2,8 i czułości ISO 3200.

Podejmij wyzwaniem na ten miesiąc

Guillermo, Marga i Javier uchwycili na swoich zdjęciach urok słabego światła. Chcielibyśmy zobaczyć, jak postrzegasz świat przez obiektyw. Zachęcamy do udziału w wyzwaniu fotograficznym na ten miesiąc. Weź aparat, wybierz się w miasto i prześlij zdjęcia tutaj.