Wasze zdjęcia, nasze ulubione: widziane z góry

Postawiliśmy przed Wami wyzwanie przedstawienia codziennych miejskich scen, jako abstrakcyjnych obrazów czerpiąc inspiracje z naszego fotoreportażu „Miasto z góry: Monachium widziane z góry” autorstwa Roberta Goetzfrieda. Od śmiałych kształtów i kolorów po kontrastujące faktury i cienie – niektóre, z wybranych przez nas zdjęć, naprawdę zmieniły typowy miejski krajobraz, tworząc wyjątkową perspektywę lub historię miasta widzianą z lotu ptaka. Oto historia każdej z trzech wybranych fotografii:


Rzucanie cieni – Udo Dittman

casting-shadows-udo-dittman.jpg

Spodobały nam się geometryczne kształty bruku oraz wykorzystanie światła i cienia na tej efektownej, czarno-białej fotografii Udo Dittmana, wykonanej z miejskiej latarni morskiej. Udo opowiada nam historię zdjęcia:

– Zdjęcie zrobiłem podczas wizyty w Rostocku i Warnemünde nad Morzem Bałtyckim w północnych Niemczech. Jak przystało na centrum ruchu morskiego dzielnica Warnemünde dysponuje wieloma pomocami nawigacyjnymi, spośród których najstarszą jest latarnia morska zbudowana w 1897 r., która pozostaje w użytku.

Latem wieża o wysokości około 37 metrów umożliwia zwiedzającym podziwianie imponującego widoku na Morze Bałtyckie i północne dzielnice Rostocku. U stóp wieży zamiast piasku lub wody tętni miejskie życie

Pewnego popołudnia wszedłem na szczyt latarni morskiej i obserwowałem turystów znajdujących się na dole. Ogromny cień nierozpoznawalnego spacerowicza przy niskim położeniu słońca stworzył interesujący kontrast z geometrycznymi wzorami bruku na ziemi. Zestawienie długiego cienia i geometrycznych wzorów to coś, co nazywam „abstrakcyjnym pięknem”. Przekształciłem obraz w czarno-biały, aby mocnej zwrócić uwagę na abstrakcyjny nastrój.


Z góry w dół – Peter van Mierlo

top-down-peter-van-mierlo.jpg

To wyjątkowe zdjęcie jednej z największych atrakcji turystycznych w Europie pokazuje nowe spojrzenie na budynek, który był już fotografowany tysiące razy. Peter wyjaśnia, jak powstało to zdjęcie:

– Wybraliśmy się do Paryża na kilka dni, aby uczcić zdanie egzaminów przez córkę mojej dziewczyny. To była jej pierwsza wizyta w Paryżu, więc postanowiliśmy zwiedzić wieżę Eiffla. Próbowałem stworzyć inne zdjęcie, ponieważ prawie każdy fotografuje z tej samej perspektywy.

Stojąc na środku najwyższej platformy umieściłem aparat w oczku siatki zabezpieczającej i skierowałem go prosto w dół. Miałem trochę szczęścia. Drugie zdjęcie było udane. Było późne popołudnie, więc cienie były długie.

Obróciłem zdjęcie do góry nogami, aby oszukać oko, które zwykle spodziewa się punktu widzenia fotografa w okolicy dolnej krawędzi zdjęcia.


Lewitacja – Christian Nesler

levitation-christian-nesler.jpg

Spodobało nam się zdjęcie artysty ulicznego w Neapolu wykonane przez Christiana Neslera. Światło, kolory, wykorzystanie cienia i abstrakcyjna przyroda sprawiły, że to jedno z wyróżniających się zdjęć w tym miesiącu. Sztuczka z lewitacją stała się dość powszechna wśród europejskich artystów ulicznych, aczkolwiek nie oznacza to, że stała się mniej imponująca lub łatwiejsza do wykonania. Wciąż zastanawiamy się, jak się to możliwe. Nowa perspektywa Christiana oddziela obiekt od miejskiego otoczenia, ale nadal przekazuje atmosferę miejskiego środowiska widzianego z góry. Andy wyjaśnia:

– Jestem fotografem i rzeźbiarzem, a to zdjęcie zrobiłem z mojego pokoju hotelowego w centrum Neapolu, podczas jednego z moich pobytów w tym mieście. Często lubię fotografować wzory lub abstrakcyjne obiekty. Był listopad, około godziny 12:00, słońce było więc wystarczająco nisko, aby stworzyć ciekawy cień i umożliwić spojrzenie na efekt lewitacji z góry.


Odpowiedz na nasze kolejne fotograficzne wyzwanie

Czy chcesz, aby Twoje zdjęcie zostało zaprezentowane w galerii Showcase? Prześlij swoje zdjęcia do naszej galerii. Może skontaktujemy się właśnie z Tobą. Co miesiąc proponujemy nowe wyzwanie. Weź do ręki aparat – jaki by on nie był – uwolnij kreatywność i prześlij zdjęcie, tak aby wszyscy mogli je zobaczyć.