reward depth of field

Twoje zdjęcia, nasze ulubione: Głębia ostrości

Zainspirowani przygodą Franca Moro ze skijoringiem zachęcaliśmy Was do podjęcia wyzwania: pokażcie nam, jak robicie bardzo wyraźne zdjęcia i eksperymentujecie z głębią ostrości. Wybraliśmy trzy zdjęcia i poprosiliśmy fotografów, by opowiedzieli nam o ich powstaniu.

Reflejos, Beatriz Marzo

– To zdjęcie jest dla mnie bardzo ważne. Zrobiłam je w trudnym momencie mojego życia, gdy pewnego dnia zdecydowałam się coś zmienić zamiast pogrążać się w depresji. Wzięłam swój aparat z nowym obiektywem 50 mm i postanowiłam przyjrzeć się życiu, które mnie omijało. Wybrałam się na długi spacer wzdłuż ulicy Gran Via w Madrycie i szukałam idealnej okazji na zrobienie zdjęcia. Uświadomiłam sobie, że moje odbicie może oddać mój stan emocjonalny. Stałam w miejscu, a życie wokół mnie toczyło się dalej.

Kerstmarkt Keulen, Toon Straetmans

– To zdjęcie przedstawia moją dziewczynę. Lubi pozować bez makijażu i myślę, że właśnie to nadaje zdjęciu naturalny wygląd. Zdjęcie zostało zrobione w Kolonii w Niemczech. Miasto to znane jest ze swej wspaniałej bożonarodzeniowej atmosfery. Ja też chciałem stworzyć przytulną atmosferę dzięki efektowi „bokeh”. Pamiętam, że był to bardzo zimny, pochmurny dzień, a oświetlenie około południa było dość kiepskie.

Csond, Agnes Mezősi

– To zdjęcie zostało zrobione w mieście Kiskunfelegyhaza na Węgrzech w Sylwestra. Był ranek, świeciło słońce, a wszystko otulał mróz. Cisza i spokój. Ustawiłem małą głębię ostrości (wartość przysłony f/2) i chciałem uzyskać efekt „bokeh” (przyjemny, estetyczny efekt rozmycia nieostrych partii zdjęcia). Tę huśtawkę widuję codziennie i za każdym razem przypomina mi moje dzieciństwo. Chciałem uzyskać ładną kompozycję z promieniami słońca odbijającymi się od łańcucha.

Podejmij wyzwaniem na ten miesiąc

Wszystkie trzy zdjęcia wykorzystują głębię ostrości w celu stworzenia interesującej kompozycji oddającej wyjątkowy punkt widzenia fotografa. Chcielibyśmy zobaczyć, jak postrzegasz świat. Zachęcamy do udziału w naszych comiesięcznych wyzwaniach fotograficznych. Motyw przewodni na ten miesiąc znajdziesz tutaj. Weź do ręki aparat – jaki by on nie był – znajdź historię i podziel się z innymi swoim punktem widzenia.