burano-italia-estelle-moreau.jpg

Historia fali

Północ. Centrum miasta. Czas na dużą falę!

Pierwsze spotkanie z rzeką Eisbach w Monachium to dziwne przeżycie. Pośród wieczornego gwaru miasta nagle słychać niewiarygodną falę wody. Ludzie stojący na moście spoglądają w dół. Pokusa, aby podejść jest nieodparta. Rzucasz okiem znad krawędzi i widzisz... surferów.

Surfing rzeczny jest obecny w Monachium od 1972 r., gdy Arthur Pauli po raz pierwszy surfował na Floßlände. W Monachium jest kilka miejsc do surfowania, ale właśnie rzeka Eisbach (niem. „lodowaty strumień”) przyciąga surferów i hipnotyzuje gapiów z całego świata. Właśnie dlatego pojawiliśmy się tutaj, aby opowiedzieć naszą najnowszą historię z serii „Come And See”: Miejscy surferzy.

To 2-kilometrowa rzeka, która oddziela się od Izary i przepływa przez największy park w Monachium, Englischer Garten. Ta nieustanna fala powstała w wyniku precyzyjnego zatopienia betonowych bloków na dnie rzeki. Ponadto prowizoryczny układ desek i sznurów pozwala surferom naprawdę kształtować falę. Różnica pomiędzy surfowaniem na tej fali a na fali oceanicznej jest taka, że na oceanie fala pcha, a na rzece ciągnie, przez co inaczej rozkładasz masę ciała na desce – mówi Alex, jeden z naszych surferów. Brzmi niebezpiecznie? Bo tak jest. To nie miejsce dla początkujących surferów. Do 2010 r. surfowanie po Eisbach było nielegalne, a plany wyburzenia fali powstrzymała dopiero petycja społeczności lokalnej.

Tutejsza społeczność jest zintegrowana, a osoby surfujące na fali są mocno zaangażowane w jej ochronę. Początkujący nie są mile widziani, dopóki nie wykażą się na mniejszej fali kilkaset metrów w dół rzeki. – Ciężko wejść do tego kręgu, ale gdy to się uda, zostaniesz w nim na dobre – opisuje sytuację Karina, inna surferka.

Zadziwiająca polityka Eisbach rozgrywa się bez słów – demokratyczna, uporządkowana kolejka surferów i cicha presja konkurencji, którą przełamują tylko gratulacje dobrego spływu wyrażone uderzaniem o deski. Choć na fali każdy surfer jest sam, to właśnie ona ich łączy.

Zapoznaj się z naszym interaktywnym materiałem o miejskich surferach tutaj.