W brutalną grę Calcio Storico (historyczna piłka nożna) nazywaną też Calcio Fiorentino gra się tylko we Florencji w czerwcu. Biorą w niej udział tylko cztery zespoły reprezentujące cztery dzielnice miasta.

Wywodzi się ona z XV w. i początkowo grali w nią arystokraci, a czasem nawet aktualny papież. Wpisana w nią przemoc jest odzwierciedleniem okrutnych czasów. Rywalizacja rodzin średniowiecznej Florencji (domu niesławnych Medyceuszy) często była źródłem chaosu.

Współczesne zawody – dwa półfinały, po których następuje finał – odbywają się na pokrytym piaskiem piazza (placu) kościoła Santa Croce zbudowanego w XIV w.

Zasady są proste. Przez pięćdziesiąt minut od wystrzału z armaty dwie drużyny po dwudziestu siedmiu mężczyzn każda starają się wbić piłkę do bramek o wielkości 1,2 m znajdujących się po obu stronach boiska (caccia) i w ten sposób zdobyć punkt. Niecelny strzał powoduje przyznanie połowy caccia drużynie przeciwnej.

Zawodnicy mogą używać obu rąk i nóg do podawania piłki i mogą unieruchamiać przeciwników, stosując dowolne chwyty W końcu dochodzi do rozlewu krwi. Gracze przestają nad sobą panować. Mimo to udaje się zachować powagę i szacunek.

Zwycięska drużyna nie zdobywa wielkiego srebrnego trofeum. W nagrodę otrzymuje cielę.

Calcio Storico to tylko jedna z niezwykłych i zaskakujących historii jakie oferuje Tobie świat. Wystarczy tylko sprawdzić, co znajduje się dalej, za rogiem i zamiast utartej trasy wybrać zupełnie inną. Odkrywaj świat wraz z Canon, wykonując fotografie i filmy. Come and see.