Chcesz sprawdzić, co naprawdę w trawie piszczy? Obiektyw makro jest stworzony do fotografowania świata owadów i roślin. Jego główny cel to pokazanie obiektu w rozmiarze jak najbardziej zbliżonym do naturalnego – dzięki temu można uwiecznić jego wszystkie szczegóły, np. wzór płatka śniegu czy nawet oczy mrówki.
Tym obiektywem zmieścisz na zdjęciu całą rodzinę: piątkę dzieci, dziadka, ciotkę, a nawet psa i… jeszcze zostanie trochę miejsca. Wszystko dzięki szerokiemu polu widzenia i krótkoogniskowym szkłom. Co charakterystyczne dla niego, to zniekształcanie perspektywy – zupełnie jakby obraz nałożony został na oko ryby. Szukasz czegoś bardziej klasycznego? Szerokie kadry ze standardowym obrazem da Ci zwykły obiektyw szerokokątny.
Ten rodzaj szkieł stworzony został specjalnie do portretów. Wystarczy jedno ujęcie, by przekonać się, że ludzkie twarze wydają się dzięki niemu bardziej pogodne, a same zdjęcia mają w sobie dużo światła i są „miękkie”. Typowe cechy fotografii zrobionej tym obiektywem to też rozmyte tło, podkreślone oczy, widoczne szczegóły twarzy i skupienie ostrości na modelu.
Aparat z teleobiektywem, który jest długi i ma spore rozmiary, na pewno udało Ci się zobaczyć wiele razy w telewizji, np. podczas relacji z różnych wydarzeń. Jego wygląd nie jest bez znaczenia – dzięki takiej budowie potrafi uwiecznić szczegóły z bardzo daleka. Często jest więc używany do fotografowania sportu albo płochliwych zwierząt w ich naturalnym środowisku.
Czy któryś z nich wpadł Ci w oko? To tylko część obiektywowej rodziny! Oprócz nich istnieją też jeszcze inne, czasem bardziej zaawansowane czy specjalistyczne, takie jak: tilt-shift, superzoom, obiektyw fotogrametryczny albo do astrofotografii, czyli stworzony specjalnie do robienia zdjęć gwiazdom i planetom.