Jaka soczewka, takie zdjęcie! Do czego przydają się różne rodzaje obiektywów?

Obiektywy Canon

Lustrzanka często ma w swoim zestawie jeden podstawowy i uniwersalny obiektyw, zwany kitowym. To prawda, że zrobimy nim większość zdjęć, ale czemu by nie spróbować innych? Przed Tobą najciekawsze obiektywy fotograficzne, którymi wyczarujesz zapierające dech w piersiach zdjęcia!

Obiektyw makro

Chcesz sprawdzić, co naprawdę w trawie piszczy? Obiektyw makro jest stworzony do fotografowania świata owadów i roślin. Jego główny cel to pokazanie obiektu w rozmiarze jak najbardziej zbliżonym do naturalnego – dzięki temu można uwiecznić jego wszystkie szczegóły, np. wzór płatka śniegu czy nawet oczy mrówki.

Zdjęcie 1

Obiektyw „rybie oko”

Tym obiektywem zmieścisz na zdjęciu całą rodzinę: piątkę dzieci, dziadka, ciotkę, a nawet psa i… jeszcze zostanie trochę miejsca. Wszystko dzięki szerokiemu polu widzenia i krótkoogniskowym szkłom. Co charakterystyczne dla niego, to zniekształcanie perspektywy – zupełnie jakby obraz nałożony został na oko ryby. Szukasz czegoś bardziej klasycznego? Szerokie kadry ze standardowym obrazem da Ci zwykły obiektyw szerokokątny.

Zdjęcie 2

Obiektyw portretowy

Ten rodzaj szkieł stworzony został specjalnie do portretów. Wystarczy jedno ujęcie, by przekonać się, że ludzkie twarze wydają się dzięki niemu bardziej pogodne, a same zdjęcia mają w sobie dużo światła i są „miękkie”. Typowe cechy fotografii zrobionej tym obiektywem to też rozmyte tło, podkreślone oczy, widoczne szczegóły twarzy i skupienie ostrości na modelu.

Portrety

Teleobiektyw

Aparat z teleobiektywem, który jest długi i ma spore rozmiary, na pewno udało Ci się zobaczyć wiele razy w telewizji, np. podczas relacji z różnych wydarzeń. Jego wygląd nie jest bez znaczenia – dzięki takiej budowie potrafi uwiecznić szczegóły z bardzo daleka. Często jest więc używany do fotografowania sportu albo płochliwych zwierząt w ich naturalnym środowisku. 

Teleobiektyw


Czy któryś z nich wpadł Ci w oko? To tylko część obiektywowej rodziny! Oprócz nich istnieją też jeszcze inne, czasem bardziej zaawansowane czy specjalistyczne, takie jak: tilt-shift, superzoom, obiektyw fotogrametryczny albo do astrofotografii, czyli stworzony specjalnie do robienia zdjęć gwiazdom i planetom.

Powrót do wszystkich artykułów