Technologia Dual Pixel CMOS AF

Dual Pixel CMOS AF jest technologią automatycznej, opartej na matrycy regulacji ostrości (AF) z detekcją fazy. Ma zapewniać bezproblemowe i bardzo skuteczne śledzenie punktu ostrości w filmach i szybką pracę autofokusa podczas fotografowania w trybie Live View.

Jest to wyjątkowa technologia opracowana przez firmę Canon, która znakomicie nadaje się do tworzenia profesjonalnie wyglądających efektów zmiany odległości ogniskowania i utrzymywania ostrości obiektu poruszającego się w stronę użytkownika z jednoczesnym rozmyciem tła. Jest to cecha typowa dla filmów EOS.

Dzięki tej zaawansowanej technologii zachowanie ostrości obiektu, także w ruchu, jest teraz jeszcze łatwiejsze.

Dlaczego opracowano technologię Dual Pixel CMOS AF?

Możliwość wyróżnienia obiektu na zdjęciu dzięki ograniczeniu głębi pola wiąże się z koniecznością zachowania kontroli nad ostrością w przypadku poruszania się obiektu lub zmiany punktu ostrości. Technologia Dual Pixel CMOS AF została opracowana po to, aby ułatwić i usprawnić zachowanie kontroli nad ostrością podczas filmowania — co pozwala zadać kłam twierdzeniom, że tryb filmowania w lustrzance cyfrowej przyda się tylko profesjonalistom. Ponadto technologia Dual Pixel CMOS AF ma zwiększyć przydatność funkcji rejestracji obrazu w trybie Live View, a tym samym zbliżyć skuteczność działania tej funkcji do skuteczności typowej dla wizjera.

Jak to działa

Wszystkie aktywne piksele na powierzchni matrycy CMOS składają się z dwóch fotodiod, z których dane są odczytywane niezależnie w kontekście pracy autofokusa z detekcją fazy i łącznie w przypadku przetwarzania obrazu. Technologia Dual Pixel CMOS AF jest skuteczna w zakresie ponad 80 procent wysokości i szerokości kadru Live View, a do tego bardzo precyzyjna, i to bez uszczerbku dla jakości obrazu.

W przeciwieństwie do innych metod automatycznej regulacji ostrości opartej na matrycy, które przypisują zadania autofokusa lub przetwarzania obrazu do określonych pikseli matrycy, w tym przypadku piksele matrycy wyposażonej w technologię Dual Pixel CMOS AF mogą obsługiwać dwie funkcje: przetwarzanie obrazu i autofokus z detekcją fazy. Dzięki temu nie jest potrzebna dodatkowa obróbka obrazu w przypadku pikseli przeznaczonych do obsługi funkcji AF. Zapewnia to szybką pracę autofokusa i maksymalną jakość obrazu podczas fotografowania i filmowania.

W celu wykonania detekcji fazy na płaszczyźnie obrazu dane z lewej i prawej fotodiody są odczytywane niezależnie. Różnica faz jest obliczana na podstawie niepokrywających się obrazów wynikowych.

Ta technika pracy autofokusa oparta na różnicy faz pozwala obliczyć położenie ostrości obiektywu.


Z kolei bardziej powszechna metoda pracy autofokusa oparta na kontraście wyszukuje położenie ostrości poprzez przesuwanie obiektywu do przodu i do tyłu, przez co praca autofokusa jest wolniejsza i mniej płynna.

Po włączeniu funkcji śledzenia twarzy i obiektów mechanizm Movie Servo AF podąża za wybranym obiektem, gdy ten się porusza lub gdy użytkownik na nowo kadruje ujęcie. Użytkownik może też wybrać inne obszary ostrości. Wystarczy, że dotknie ekranu dotykowego podczas nagrywania.

Po włączeniu funkcja autofokusa oparta na technologii Dual Pixel CMOS AF jest zgodna z grupą 103 obiektywów EF (obejmującą obiektywy EF i EF-S) oraz z obiektywami stałoogniskowymi i teleobiektywami. System stanowi znaczący krok w rozwoju wydajności pracy autofokusa, umożliwiając znacznie szybszą pracą tego mechanizmu.


Zapoznaj się z listą Technologia Dual Pixel CMOS AF — zgodność z obiektywami EF