Polubiliśmy ten ploter

Oce TDS 750

Kompleks biurowo-usługowy Tryton w Gdańsku, Centrum Handlowe „Supersam” w Katowicach, lądowisko dla helikopterów w szpitalu MSWiA w Warszawie, mosty w Polsce, Norwegii, Danii - to tylko niektóre prace realizowane aktualnie przez firmę BBV Systems sp. z o.o. z Gdańska. Projekty przygotowywane w ramach obsługiwanych zleceń są tu drukowane na ploterze Océ TDS 750 z oferty Canon, który niedawno trafił do firmy. Jak mówi Marcin Kasiak, dyrektor do spraw projektowych w spółce: Zakup sprzętu pozwolił na przyspieszenie nie tylko procesów drukowania, ale - za sprawą podłączonego on-line dedykowanego urządzenia - również składania nawet największych projektów.


Nasza firma projektuje m.in. mosty, wiadukty, estakady, tunele, budynki wysokościowe, silosy, różnego rodzaju zbiorniki, hale przemysłowe, a także  konstrukcje specjalne - nietypowe obiekty o skomplikowanym kształcie oraz przeznaczeniu. Wykonuje również projekty technologiczne uwzględniające podnoszenie ciężkich elementów. Projektujemy dla zleceniodawców z kraju oraz z zagranicy. Pracy jest bardzo dużo – potrzebnej do wydrukowania dokumentacji również. Od wielu lat dużą część dokumentacji drukowaliśmy we własnym zakresie (mieliśmy wcześniej dwa plotery), lecz jeśli chodzi o większe formatowo dokumenty projektów, zlecaliśmy ich przygotowanie na zewnątrz. Mieliśmy więc wcześniej narzędzia do drukowania, ale ploter firmy Canon - Océ TDS 750 - jest odpowiedzią na nasze aktualne potrzeby, gdyż umożliwia nam druk wszystkich dokumentów na miejscu. Poza tym jakość wydruków oraz możliwość ich składania w profesjonalne zestawy wpływają na znaczną poprawę komfortu pracy. Inwestycja ta przyniosła nam więc nie tylko korzyści ekonomiczne (związane z wyeliminowaniem kosztów, jakie generuje drukowanie dokumentów na zewnątrz), ale także czasowe. Urządzenie drukuje dwa razy szybciej niż modele, z których korzystaliśmy wcześniej. Wykorzystując ten ploter do produkcji wielkoformatowych projektów zyskujemy niemal 50% czasu. Wcześniej – nawet, gdy mogliśmy to zrobić we własnym zakresie - projekt 10-kondygnacyjnego biurowca musieliśmy drukować i składać w sumie przez około dwa dni. Angażowaliśmy do tego procesu cztery osoby. Teraz właściwie każdy pracownik w biurze może wysłać swoją pracę na maszynę i w krótkim czasie odebrać gotowe, poskładane, profesjonalnie przygotowane dokumenty, a to już obecnie standard na rynku i każda firma musi o to dbać. Dodatkowo ploter wyposażony jest w dwie różne rolki papieru, dzięki czemu można do niego wysłać nawet zróżnicowane dokumenty – tzn. projekty o różnych formatach – z własnego stanowiska pracy, bez konieczności podchodzenia do maszyny i zmiany rolki. Wszystko odbywa się automatycznie”.


Marcin Kasiak podkreśla, że jakość złożenia tych projektów jest naprawdę wysoka i każdy wygląda jednakowo. „Wcześniej mieliśmy do czynienia z sytuacja, kiedy czynnik ludzki generował pewne niedociągnięcia. Zdarzało się, że projekty były złożone nie do końca tak, jak powinny, choć zawsze zabiegaliśmy o to, by nasza dokumentacja była na jak najwyższym poziomie. Z ploterem Canon udało nam się to osiągnąć. Urządzenie wyeliminowało również problem rozmazujących się tuszy, co zdarzało się podczas składania projektów (dłonie człowieka mają przecież swoją temperaturę, wilgotność). Teraz takie przypadki nie mają już miejsca. Wszystko odbywa się niemal automatycznie”.


Każdy pracownik firmy z dowolnego miejsca może wysłać na ploter swoją pracę, którą odbiera po pewnym czasie. Wszystkie zadania są szeregowane zgodnie z kolejnością przesłania, dzięki czemu można przewidzieć czas oczekiwania na wydruk. W sytuacjach awaryjnych można przestawić projekty w kolejce, co bardzo ułatwia codzienną pracę w firmie, gdzie zleceń jest bardzo dużo, a czasu zawsze za mało. „Często nasi projektanci pracują nad projektem niemal do ostatniej chwili. Z tego powodu przyspieszenie procesu produkcji dokumentacji z nim związanej jest dla nas szczególnie ważne. Dlatego wszyscy polubiliśmy ten ploter – mówi Marcin Kasiak. – Jego intuicyjna obsługa, a także pomoc firmy Canon w początkowej fazie wdrożenia urządzenia sprawiły, że jest ono przyjazne w użytkowaniu, dzięki czemu nasza firma może dostarczać profesjonalnie przygotowane dokumenty”.


Firma BBV Systems Sp. z o.o. jest funkcjonującym na rynku polskim od 5 lat  autonomicznym podmiotem międzynarodowej korporacji Bilfinger Group. „Stosując w naszej pracy najnowocześniejsze rozwiązania wprowadzamy technologię sprężania betonu i konstrukcji inżynierskich w różne dziedziny budownictwa lądowego – mówi Marcin Kasiak. - Naszym celem jest sprostanie nawet najbardziej skomplikowanym technologicznie i logistycznie wyzwaniom”.


Realizacja tych ambitnych celów możliwa jest do osiągnięcia dzięki profesjonalnej kadrze, szerokiemu wachlarzowi oferowanych przez BBV Systems Sp. z o.o. usług oraz działalności firmy na rynku krajowym i międzynarodowym. „To, co nas wyróżnia to precyzyjna optymalizacja ilości stali sprężającej na poziomie realizacji danego obiektu oraz fakt, że projektujemy nie tylko konstrukcje sprężone. Staramy się zawsze sprostać najbardziej wyszukanym zagadnieniom i zapewnić specjalistyczną pomoc na etapie projektu budowlanego, wykonawczego oraz realizacji” – mówi Marcin Kasiak.  Wszystko to zapewnia spółce dynamiczny rozwój. „W ten rozwój wpisują się również narzędzia, które mają ułatwić nam pracę. Dobra maszyna drukująca projekty to wprawdzie tylko jeden z element tej układanki, ale bardzo przydatny na co dzień”– podsumowuje Marcin Kasiak.