Most do sukcesu – od wizji do realizacji

ColorWave 500

MP Mosty Sp. z o.o. to jedno z największych biur projektowo-wykonawczych w Polsce. Założona w czerwcu 2005 r. przez Mariusza Potępę, Pawła Samka i Roberta Słotę firma jest modelowym przykładem biznesu, który zrodził się z połączenia przyjaźni, doświadczenia i wizji. Na fali nieustających sukcesów, realizacji największych krajowych projektów z zakresu infrastruktury mostowo-drogowej oraz rosnącego w siłę zespołu projektowego, Spółka podjęła decyzję o inwestycji w zaawansowane rozwiązanie druku, które usprawni codzienną pracę i przyspieszy procesy z zakresu produkcji i obsługi dokumentacji technicznej. Po analizie dostępnych na rynku rozwiązań, wybór padł na urządzenie Océ ColorWave 500 firmy Canon – wielofunkcyjny ploter kolorowy dostosowany do wymagań grup roboczych i aplikacji CAD/GIS.

To musiało się skończyć sukcesem… 

Mariusz Potępa i Pawel Samek zdobywali doświadczenie w zakresie wykonawstwa robót budowlanych przez lata pracując dla największych polskich spółek. Robert Słota z kolei wniósł do firmy ogromne doświadczenie w dziedzinie projektowania konstrukcji mostowych i drogowych. „Kiedy projektuje się obiekty mostowe, dobrze jest mieć w swojej ofercie także możliwości projektowania infrastruktury dojazdowej. Dlatego fundament naszej firmy tworzą osoby, które uzupełniają się wiedzą i wieloletnim doświadczeniem z różnych obszarów. Trzech fachowców z ogromnym zapleczem branżowym – to musiało skończyć się sukcesem” – przyznaje z uśmiechem Robert Słota, v-ce prezes MP Mosty sp. z o.o.

MP Mosty ma na swoim koncie  kilkanaście dużych kontraktów z zakresu projektowania i nadzoru budowlanego, głównie dla administracji rządowej. Do największych realizacji projektowych należą m.in.: przebudowa Ronda Mogilskiego w Krakowie, projekt autostrady na odcinku Rzeszów-Jarosław oraz 40-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej Wyszków-Ostrów Mazowiecka. Jeśli chodzi o nadzór realizacji, spółka MP Mosty może pochwalić się kontrolą budowy autostrady A4 na odcinku Tarnów-Dębica, obwodnicy Jędrzejowa (DK nr 79) czy skrzyżowania dróg krajowych nr 41 i 46 w Częstochowie. 

Nasze projekty realizujemy w dwóch obszarach. Kluczowe są dla nas - wygrywane na drodze przetargów publicznych - projekty dla administracji rządowej. Druga część działalności obejmuje projekty techniczne dla naszych wykonawców. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku drukujemy ogromne ilości dokumentacji” – przyznaje Paweł Samek, v-ce prezes MP Mosty sp. z o.o. I dodaje: „Na potrzeby jednego z naszych ostatnich projektów wykonawczych wydrukowaliśmy dwa pełne osobowe samochody terenowe dokumentów”.

W stronę zintegrowanej infrastruktury

MP Mosty zatrudnia obecnie blisko 70 osób i posiada trzy oddziały na terenie kraju – główną siedzibę w Krakowie oraz dwa biura terenowe: w Warszawie i Chorzowie. Spółka nie posiada oddzielnej, dedykowanej jednostki druku z przeszkolonymi w tym zakresie pracownikami. Wszystkie czynności związane z drukiem dokumentów projektowych wykonywane są wewnętrznie w ramach struktur firmy. Ponieważ pracownicy obsługują infrastrukturę druku poprzez połączenia sieciowe, istotna przy wyborze rozwiązania była możliwość integracji z istniejącym systemem oraz łatwość obsługi urządzenia tak, aby maksymalnie upłynnić codzienne procesy produkcji dokumentów. „Potrzebowaliśmy maszyny o większej wydajności, szybszej i prostej w obsłudze. Przy tak ogromnych nakładach, patrząc z perspektywy całego projektu, czas, jaki poświęcany jest na drukowanie materiałów technicznych liczony jest w dziesiątkach czy nawet setkach godzin. W związku z tym każda oszczędność na pojedynczym wydruku przynosi nam realne korzyści” – przyznaje Robert Słota.

Do tej pory firma korzystała z urządzeń różnych producentów. Jednak wraz z rozwojem prowadzonej działalności i zwiększeniem zapotrzebowania na drukowanie większych partii dokumentów, podjęto decyzję o ujednoliceniu floty urządzeń i skorzystania z oferty jednego producenta. „Głównym powodem zakupu plotera Océ ColorWave 500 od Canon było dążenie do ujednolicenia systemu plotowania w całej firmie. Zależało nam na zharmonizowaniu z jednej strony procesu zamówień materiałów eksploatacyjnych (tusz, papier), a z drugiej – na możliwości korzystania z jednego serwisu do wszystkich maszyn drukujących” – mówi Paweł Samek.

Jak przyznają założyciele firmy, nowa maszyna doskonale spełnia swoją rolę – pracuje szybciej od drukarek innych dostawców, jest wydajniejsza, a pracownicy na co dzień korzystający z urządzenia są zadowoleni z łatwości obsługi samego plotera oraz oprogramowania do zarządzania drukiem. „Maszyna sama rozpoznaje formaty rysunków, więc pracownicy nie muszą już spędzać tyle czasu nad przygotowaniem projektów do wyplotu. Także jakość wydruków jest zdecydowanie lepsza niż na innych maszynach. Poprzednie urządzenia, choć drukowały zwykłym atramentem, wymagały zakupu specjalnego, dedykowanego papieru. Océ ColorWave 500 pozwala drukować na standardowym, tańszym papierze, a dzięki technologii Océ Crystal Point™ zapewnia nie wymagające schnięcia, wodoodporne wydruki, o wyższej trwałości i jakości niż typowe rozwiązania tonerowe” – dodaje Paweł Samek.

Konsekwentny rozwój

Obecnie we wszystkich trzech siedzibach Spółki zainstalowane są wyłącznie rozwiązania Canon: oprócz najnowszego urządzenia Océ ColorWave 500 w portfolio maszyn MP Mosty znajdują się trzy plotery kolorowe, jeden ploter monochromatyczny i dwie składarki. Warto podkreślić, że rozwój infrastruktury drukującej idzie w parze z dążeniem do osiągniecia nowych celów biznesowych.

Naszym celem jest konsekwentny rozwój firmy i podejmowanie się nowych zleceń. Początkowo wykonywaliśmy projekty głównie w zakresie projektowania, a dziś już współpracujemy z największymi konsorcjami wykonawczymi, które wykonują usługi w systemie „Projektuj i Buduj”. Jesteśmy już dobrze zakorzenieni na rynku infrastruktury drogowej, a kolejnym krokiem jest zwiększanie naszego udziału w zakresie infrastruktury kolejowej” – podsumowuje Paweł Samek.

Właściciele MP Mosty nie ukrywają, że przy zakupie kolejnych drukarek do zastosowań CAD w swoich biurach, w pierwszej kolejności przyjrzą się produktom z oferty wielkoformatowych ploterów Canon. „Z pewnością, przy nadchodzących inwestycjach weźmiemy pod uwagę także inne rozwiązania z portfolio Canon” – podsumowuje Paweł Samek.