Innowacyjność przede wszystkim

Kilka tysięcy rysunków, 2,5 km długości rolek – tyle zeskanowała i zadrukowała w nieco ponad kwartał Wyświetlarnia Rysunków Technicznych Format z Gdańska na nowym ploterze z oferty firmy Canon - Océ PlotWave 340. Ta znana i ceniona w Trójmieście i okolicach firma drukująca, powielająca i skanująca wszelkiego rodzaju dokumenty, zdecydowała się na zakup urządzenia marki Canon wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, którzy oczekują kompleksowej obsługi. Decydując się na ten zakup, Format postawił również na innowacyjność.

 

Klienci oczekują obecnie, że przychodząc do takiej firmy jak nasza, będą mogli z zarówno wydrukować swoje dokumenty, powielić je, jak również zeskanować w celach związanych np. z archiwizacją. Nie możemy więc pozostawać obojętnym wobec tych oczekiwań. Stąd nasza ostatnia inwestycja” – mówi Marek Pakuła, właściciel Formatu.


Istniejąca od ponad 12 lat Wyświetlarnia Rysunków Technicznych Format zajmuje się obecnie kopiowaniem, powielaniem i skanowaniem dokumentacji dla biur projektowych, firm wykonawczych. Posiada w swoim parku maszynowym plotery wielkoformatowe, drukarki małoformatowe, składarkę do dokumentów oraz zakupione w ostatnim czasie urządzenie wielofunkcyjne Océ PlotWave 340 – które pozwala na drukowanie, kopiowanie, skanowanie oraz sprawną dystrybucję wielkoformatowej dokumentacji technicznej. Model ten został wyposażony w innowacyjny wielodotykowy panel, który jest tak prosty w obsłudze jak tablet. „Mamy więc wszystko, co potrzebne do obsługi klientów w tym zakresie – kontynuuje Marek Pakuła. – Jednak coraz wyraźniejsza była potrzeba posiadania szybszego skanera, umożliwiającego skanowanie kolorowych dokumentów i gwarantującego wysoką jakość. Zastosowany w urządzeniu wielofunkcyjnym Océ PlotWave 340 skaner pracuje pięciokrotnie szybciej niż poprzednie urządzenie, na którym skanowaliśmy. Przez zakupem bacznie przyglądaliśmy się podobnym  rozwiązaniom  konkurencji, z którą jesteśmy zaprzyjaźnieni i widzieliśmy, że  Océ PlotWave 340 ma duży potencjał. Uznaliśmy więc, że warto spróbować zakupić to urządzenie dla własnych potrzeb i wypróbować sprzęt innego dostawcy niż ten, z którego korzystaliśmy do tej pory. Chcieliśmy po prostu sięgnąć po coś nowego i okazało się, że było warto”.


Urządzenie wielofunkcyjne Océ PlotWave 340 znacząco przyspieszyło realizację zlecanych w Formacie prac skanowania, kopiowania i drukowania. „Czasami ten czas nie jest tak ważny dla naszych klientów, jak dla nas. Zlecali nam oni bowiem dokumenty z 1- bądź 2-dniowym terminem realizacji i wówczas zawsze dawaliśmy sobie z tym radę, ale często – zwłaszcza przy większych projektach - musieliśmy zostawać do późna w firmie, by wykonać usługę na czas. Obecnie - dzięki skanerowi Canon - po pierwsze możemy wychodzić wcześniej do domu, bo jest to urządzenie, które skanuje zdecydowanie szybciej, po drugie – kiedy zgłosi się do nas klient, który potrzebuje coś zeskanować w bardzo krótkim czasie, jesteśmy w stanie to dla niego wykonać. A warto podkreślić, że klienci bardzo sobie cenią we współpracy z nami dużą elastyczność –jesteśmy w stanie wykonać dla nich zlecenie nawet w sytuacji awaryjnej, o każdej porze dnia. Również - co jest wartością dodaną dla nich – jesteśmy w stanie odebrać zlecenie i dostarczyć gotowy produkt pod wskazany przez nich adres, jeśli zależy im jak najszybszym odbiorze. W całym tym procesie pomaga nam teraz szybki skaner Canon. Nasi klienci są także zadowoleni z jakości dostarczanych im prac. Jakość, którą oferuje ten skaner wpisuje się w naszą filozofię działania, jaką kierujemy się od wielu lat – dokumenty wykonywane u nas zawsze musiały być profesjonalnie przygotowane”.


Klientami Formatu są obecnie przede wszystkim firmy projektowo-wykonawcze, ale także projektanci ogrodów, artyści. Od pewnego czasu sporą ilość zleceń kierują tu firmy geodezyjne. „Od niedawna geodeci zamiast już wydrukowanych map z urzędów, uzyskują tylko pliki pdf. Muszą więc we własnym zakresie wydrukować te mapy, bądź - co również się zdarza – zeskanować je na innym etapie swojej pracy, stąd wzrost w ostatnim czasie tego rodzaju zleceń w naszej firmie”. Na pytanie, czy to większe zainteresowanie klientów wygenerowało potrzebę inwestycji w urządzenie Canon Marek Pakuła odpowiada: „Nie, to nie było najważniejsze. Chcieliśmy przede wszystkim postawić na rozwój naszej firmy.  Cyfrowa kopiarka Canon Océ PlotWave 340 to urządzenie nowoczesne. To, co miało dla mnie istotne znaczenie to innowacyjny, bezstykowy system utrwalania Océ Radiant Fusing. Mam na myśli tzw. piec, przez który przechodzi papier z naniesionym tonerem. W maszynach starszej generacji rozgrzane walce silikonowo-teflonowe wtapiały proszek tonera w papier poprzez jego ściskanie, co czasami zniekształcało wydruk. Maszyny te były bowiem bardzo czułe na jakość papieru, jego wilgotność itd. W ploterze Océ PlotWave 340firmy Canon zupełnie wyeliminowano ten problem, co zapewniło nam bezpieczeństwo pracy”. Wspomniany system Océ Radiant Fusing opiera się na cienkich metalowych płytkach, wykonanych z niezwykle twardego stopu, które efektywnie rozprowadzają ciepło i stygną dużo szybciej niż tradycyjne systemy oparte na rolkach. Uruchamia się on natychmiastowo, zużywa o połowę mniej energii niż konkurencyjne systemy, nie emituje hałasu w stanie bezczynności i nie wymaga dodatkowej wentylacji w celu chłodzenia. Dzięki systemowi katalitycznych przetworników urządzenie praktycznie nie emituje ozonu, co sprawia, że środowisko pracy jest czystsze i zdrowsze.


Marek Pakuła podkreśla również intuicyjną obsługę urządzenia „Wprawdzie – mówi – ma ono naprawdę wiele funkcji, których zgłębienie wymaga trochę czasu, ale są to bardzo przydatne funkcje. Obsługę urządzenia ułatwia również wielofunkcyjny ekran dotykowy, który także przyspiesza obsługę kolorowego skanowania czy czarno-białego drukowania, a nam ułatwia pracę”.