Case Study

Wnętrze pełne fantazji!
Jak technologie druku przemieniły krakowską świetlicę?

Zobaczcie jakie możliwości dają nowoczesne technologie druku w aranżacji wnętrz! Bo w tej opowieści, wszystko zaczyna się od druku.

canon swietlica casestudy

Idea akcji

"Świat wydrukowany fantazją" to akcja wymyślona i zrealizowana przez Canon Polska w świetlicy środowiskowej Wesołe Małolaty w Krakowie w 2021 r. Jej celem była aranżacja jednej z sal w krakowskiej placówce, a tym samym rozbudzenie dziecięcej fantazji i kreatywności.

Co zaproponował Canon?

Korzystając z nowoczesnej technologii UVgel, Canon całkowicie przemienił wnętrze krakowskiej świetlicy środowiskowej, ozdabiając wnętrze atrakcyjnymi drukowanymi tapetami na ściany, podłogę, a meble zostały zadrukowane bezpośrednio na ploterze Arizona.

Wyzwania

  • Konieczność zapewnienia trwałości wydruków. Wnętrze świetlicy środowiskowej to miejsce, w którym ciągle trwa zabawa dlatego, tapety powinny być odporne na plamy, zniszczenia i wytarcia.
  • Pokrycie wydrukami zarówno ścian, podłogi, jak i mebli,

Dream team – czyli ecosystem rozwiązań Canon

  • Do stworzenia tapet na ściany i podłogę wykorzystano ploter roll-to-roll Colorado 1650, a do zadrukowania mebli – ploter płaski Arizona 1380 GT.
    Do profesjonalnego cięcia materiałów został wykorzystany uniwersalny ploter tnący ZUND.
  • Kluczowe okazało się użycie niskotemperaturowej technologii druku UVgel. Zadruk w niskiej temperaturze sprawia, że podłoża nie ulegają rozszerzaniu, co wpływa zarówno na zgodność kolorystyczną, jak i na dopasowanie do siebie poszczególnych brytów (pasów) tapety.
  • Podłoża wykorzystane w świetlicy to wysokiej jakości tapety ścienne i podłogowe dostępne w ofercie Canon.
  • Podłoga i ścianka wspinaczkowa na podłożu IJM684 Indoor and Outdoor Textured Floor Graphics, Matt B1/M1 385 g/m², Ściana na materiale IJM697 Wall Covering, fine textured, non-woven FR FSC 350 g/m² natomiast szafa została wyklejona MPI8726 Avery Wall Film Stone Hi-tack 203 µm.
  • Podczas fazy projektowania pomocny był także ploter ColorWave 3600 do zastosowań inżynierskich, dzięki któremu powstały atrakcyjne wizualizacje.

Technologie druku przemienia krakowską świetlicę

Wielka przemiana

Świetlica Wesołe Małolaty z krakowskiego Prądnika Czerwonego to miejsce pełne radości. A dzięki nowoczesnej technologii drukowania tapet i innych elementów wystroju wnętrz, pomieszczenie zmieniło się w przyjazne, kreatywne miejsce, w którym po prostu miło spędza się czas. Cieszymy się, że Canon wybrał właśnie naszą świetlicę i pomógł nam zmienić jej wygląd – mówi Paulina Kisała, przedstawicielka świetlicy – Nowe wnętrze z pewnością spodoba się dzieciom spędzającym tu niemal każde popołudnie i umożliwi nam nowe formy zabawy. Tym bardziej, że oprócz aranżacji wnętrza Canon dostarczył też nowoczesną drukarkę Canon PIXMA G3460 i sporo interesujących materiałów do kreatywnej zabawy.

W bezpłatnej aplikacji Creative Park, można znaleźć szeroką gamę szablonów, które łatwo można wydrukować i złożyć (od papierowych modeli pojazdów po ozdoby na Święta czy Halloween)

Druk – wcale nie cichy bohater akcji

Wszystko rozpoczęło się od wyjątkowego projektu. Wybrana przez Canon architekt Monika Kilińska z pracowni MJM projektanci postarała się, aby wnętrze świetlicy było niesztampowe i rozbudzające kreatywność. Skoro prezentujemy najnowocześniejsze rozwiązania, to dlaczego by nie przemienić świetlicy w iście kosmiczny sposób? Tak powstały grafiki prezentujące drogę mleczną, marsjański pejzaż i astronautę podczas kosmicznego spaceru.

Zdecydowaliśmy się na zaprojektowanie aktywnego i kreatywnego, rozbudzającego wyobraźnię wnętrza, które zdecydowanie będzie miłym czasem przed powrotem do domu. Dzięki technice nadruku jaką daje Canon, mogliśmy stworzyć kosmos dla dzieci. Projektanci lubią takie rozwiązania, kiedy estetykę można połączyć z kosztem dostępnym dla każdego

Gotowe grafiki zostały wydrukowane najpierw w formie wizualizacji na ploterze CAD ColorWave 3800 drukującym w unikatowej technologii CrystalPoint. Co ciekawe na tym ploterze do zastosowań inżynieryjnych można również drukować z powodzeniem tapety o czym mało kto wie. W tym projekcie ploter ColorWave 3800 był jednakże wykorzystywany zgodnie z jego głównym przeznaczeniem. Dzięki precyzyjnym wydrukom wizualizacji można było ocenić jak świetlica będzie wyglądać po zmianach i upewnić, się, że na tym etapie nie są konieczne dodatkowe zmiany w projekcie.

Kiedy ostateczne tapety były już gotowe, do pracy przystąpiło studio ARPI. Choć krakowski projekt jest pod wieloma względami wyjątkowy, sama technologia drukowanej formy wystroju wnętrz nie była dla studia ARPI tajemnicą – coraz więcej przedsiębiorstw, a także właścicieli domów i mieszkań, decyduje się na ozdobienie wnętrza właśnie przy pomocy druku. Firma ARPI drukuje i instaluje tapety drukowane cyfrowo właśnie w technologii UVgel.

Tapety winylowe wydrukowane za pomocą technologii UVgel są super wytrzymałe i odporne na ścieranie! Dodatkowo podczas procesu druku materiał nie nagrzewa się i nie ulega naciąganiu, więc tym samym nie ma problemu z możliwymi przesunięciami na poszczególnych brytach. Są rewelacyjne do wykorzystania w obiektach użyteczności publicznej, jak i w domach prywatnych, gdzie przy codziennym użytkowaniu trwałość i możliwość mycia jest na wagę złota! Dlatego jest to ostatnimi czasy najczęściej wybierana technologia druku.

Druk tapet... to naprawdę może być proste!

W całej akcji zdecydowanie najważniejsza jest radość i dobra zabawa bo pracownicy Canon przeszli ten sam proces produkcji co ich klienci. Co było bardzo ciekawym dla nich doświadczeniem dzięki któremu o wiele lepiej rozumieją procesy i potrzeby ich klientów czyli drukarń. Warto przyjrzeć się też technicznym rozwiązaniom wykorzystanym do przemiany świetlicy. Kluczową rolę w przygotowaniu tapet podłogowych i naściennych odegrała technologia Canon UVgel i wykorzystujący tę technologię wielkoformatowy ploter Colorado 1650. To urządzenie nowej generacji, wyposażone w elastyczne atramenty UV i funkcję druku w trybie matowym lub błyszczącym na jednym rodzaju atramentu.

Do tej pory, przy zastosowaniu tradycyjnych wysokotemperaturowych technologii druku, mogło wystąpić zjawisko rozszerzalności cieplnej podłoża. A to skutkowało niedopasowaniem do siebie poszczególnych brytów (pasów) tapety, zarówno pod względem kolorystycznym, jak i rozmiarowym.

Ten problem jest już przeszłością, bo technologia UVgel zapewnia, że każdy bryt tapety jest idealnie dopasowany do drugiego. Zgrywają się rozmiary i odcienie kolorystyczne. A to szczególnie ważne w przypadku odwzorowania ciemnych kolorów. Takich jak w krakowskiej świetlicy, gdzie głębokie granaty i czernie tworzą kosmiczną przestrzeń.

Zarówno atramenty UVgel, jak i wykorzystane podłoża produkcji Canon, dają pewność dużej trwałości zadruku. Dlatego materiały ozdabiające świetlicę Wesołe Małolaty zostały dostarczone bez laminacji.

Technologie druku przemienia krakowską świetlicę

Praca na wiele maszyn

Drugim urządzeniem, które pomogło stworzyć wydruki dla świetlicy z Krakowa, jest ploter płaski Arizona 1380GT. To dzięki niemu powstały szachownice na stołach. Rodzina ploterów Arizona znana jest ze swojej wszechstronności – to maszyny, które są w stanie zadrukować niemal dowolny rodzaj płaskiego podłoża: od plastiku, poprzez drewno i płyty pilśniowe aż po szkło, a nawet powierzchnię luster. W tym przypadku na płycie plotera położono blat świetlicowego stołu, a maszyna bezproblemowo zadrukowała jego powierzchnię.

– Colorado oraz Arizona to flagowe serie ploterów wielkoformatowych Canon – mówi Rafał Osiekowicz. – Rozwijane już od wielu lat, oferują coraz więcej możliwości, zarówno jeśli chodzi o sam zadruk, jak i o wygodę użytkownika. Przykład krakowskiej świetlicy pokazuje, że technologie druku mają dziś naprawdę wiele do powiedzenia, jeśli chodzi o aranżację wnętrz – dodaje.

Do przycięcia poszczególnych pasów wykorzystano uniwersalny ploter tnący ZUND, a do wydrukowania wizualizacji - kolorowy ploter ColorWave 3600.

To szczególny projekt, przy którym wykorzystaliśmy cały ekosystem wielkoformatowych rozwiązań marki Canon

Zmień swoje wnętrze.... bo kreatywność niejedno ma imię

Wykorzystanie druku w dziedzinie aranżacji wnętrz rośnie z roku na rok. Coraz popularniejsze są drukowane tapety, ozdabiające zarówno prywatne domy, jak i placówki usługowe. Drukiem ozdabia się ściany, podłogi, a nawet szyby.

Przemiana krakowskiej świetlicy dobitnie pokazuje drzemiące w druku możliwości. Od nudnych, kremowych ścian, do wnętrza pełnego kolorów i inspiracji wiedzie naprawdę krótka droga. Wystarczy pomysł... wsparty odrobiną nowoczesnych technologii druku.

Jeśli zastanawiasz się nad aranżacją swojej przestrzeni domowej lub miejsca w którym pracujesz, restauracji, hotelu czy biura, zapraszamy do wykorzystania możliwości druku od Canon.

Korzystaj z naszych rozwiązań i zwiększ potencjał swojej firmy

Zobacz również