Zadbaj o bezpieczeństwo danych w swojej firmie
Dowiedz się, jak usługi zarządzania drukiem z oferty Canon mogą pomóc Ci chronić dane przed cyberzagrożeniami.
Nie pozwól, aby bezpieczeństwo drukarek stało się wyzwaniem. Zapoznaj się z raportem firmy Canon dotyczącym bezpieczeństwa w dobie Internetu Rzeczy i odkryj 4 sposoby na zabezpieczenie biura.
Informacje nigdy nie były tak wartościowe, a jednocześnie tak łatwo dostępne jak dziś. Wraz z rozwojem uniwersalnego środowiska pracy, które nie istniałoby bez zaawansowanych urządzeń mobilnych, rośnie ryzyko związane z przetwarzaniem poufnych danych. Dla firm oznacza to niekończące się starania o to, aby umożliwić pracownikom efektywną pracę przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa sieciowego ogromnej liczbie podłączonych urządzeń i lokalizacji.
Sercem większości firm jest biuro, w którym dochodzi do interakcji pomiędzy urządzeniami i obsługującymi je ludźmi. Choć innowacyjne rozwiązania nieustannie zmieniają oblicze środowiska biurowego, miejsce to nadal pozostaje najbardziej newralgicznym obszarem dla bezpieczeństwa firmy. Z powodu nowych punktów końcowych, których liczba w miejscach pracy rośnie każdego dnia, zespoły ds. IT i bezpieczeństwa muszą nieustannie radzić sobie z różnymi zagrożeniami. W firmach codziennie korzysta się z wielu urządzeń, co sprawia, że łatwo przeoczyć ryzyko. Mimo ogromnej liczby smartfonów, tabletów i innych podłączonych urządzeń czasami największe zagrożenie pochodzi z urządzeń, które wydają się najlepiej chronione.
Zaangażowanie pracowników i wykorzystywane technologie mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa biura. W miejscach pracy nieustannie będą pojawiać się nowe, zaawansowane rozwiązania, więc sytuacje, w których ktoś zapomina zabrać telefon z pociągu, rozmawia w miejscu publicznym czy zostawia poufne dokumenty w drukarce, będą stanowiły główne wyzwanie dla zespołów ds. bezpieczeństwa w każdej firmie. W końcu informacje przybierają różne formy, a czynnik ludzki zawsze może stanowić ryzyko. W obliczu rozgłosu, jaki zyskał Internet rzeczy, łatwo zapomnieć, że podłączone do sieci drukarki i skanery stanowią część rozwijającego się systemu.
Prawie połowa (47%) kierowników w firmach w regionie EMEA miała do czynienia ze zniknięciem dokumentów wewnątrz firmy, a 46% z nich ze zgubieniem dokumentów przez pracowników poza terenem firmy. Aby dowiedzieć się więcej, sięgnij po raport dotyczący bezpieczeństwa IT w dobie Internetu Rzeczy. Wynika z niego wyraźnie, że środowisko biurowe odgrywa istotną rolę w systemie obrony przed potencjalnymi przypadkami naruszenia danych.
Na przykład w sytuacji, gdy drukujemy dokumenty zawierające poufne informacje, uruchomienie zadania wydruku powinno być możliwe tylko wtedy, gdy dany użytkownik może je fizycznie odebrać z urządzenia. Bez odpowiednich środków zapobiegawczych i rozwiązań związanych z bezpieczeństwem druku informacje mogą stać się powszechnie dostępne.
Na pozór niewinne niedopatrzenie przy obchodzeniu się z danymi może mieć poważne konsekwencje. Kary finansowe i szkody związane z utratą przychodów mogą stać się przyczyną długotrwałych problemów firmy. Najlepszą formą ochrony przed zagrożeniami związanymi z wyciekiem danych są jednak dobrze poinformowani pracownicy, którzy wiedzą, jak istotna jest to kwestia.
Zakup nowego sprzętu może również być przyczyną pewnych problemów. A dzieje się tak wtedy, gdy starszym urządzeniom przestaje się poświęcać należytą uwagę.
Przyjrzyjmy się drukarkom. Nadal są wykorzystywane na co dzień i podłączone do firmowej sieci. Często to właśnie do nich wysyłamy najbardziej poufne dane przechowywane w firmie.
Choć firmowe sieci, do których podłączone są drukarki, zapewniają zaawansowane opcje bezpieczeństwa i kontroli, wiele firm nie korzysta z tych możliwości. W efekcie drukarki są narażone na zagrożenia, a w firmie nie ma bezpiecznego rozwiązania do obsługi drukowania. Cały czas dominuje pogląd, że drukarka to kolejny element sprzętu biurowego, urządzenie peryferyjne. Współczesne urządzenia biurowe są jednak o wiele bardziej wyrafinowane. Mają systemy operacyjne i obsługują zintegrowane, oparte na chmurze rozwiązania do przetwarzania dokumentów.
Firmy muszą także pamiętać, że większość tych urządzeń wyposażono w dysk twardy. Dopilnowanie, aby dane były zaszyfrowane, a dostęp do nich miały tylko upoważnione osoby, przyczynia się do zmniejszenia ryzyka naruszenia zabezpieczeń.
Odpowiednie zasady i procedury to tylko połowa drogi do zapewnienia bezpieczeństwa w biurze. Firmy muszą dbać o wszystkie elementy infrastruktury IT i zwracać uwagę na każdą osobę i każde urządzenie.
Wejście w życie Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) dla wielu firm stanowiło dzwonek ostrzegawczy, przypominający o konieczności bliższego przyjrzenia się wszystkim aspektom bezpieczeństwa biura.
Aby zapewnić zgodność z tymi przepisami, wystarczy wykonać kilka prostych czynności. Co ważniejsze, organizacje powinny zadbać o to, aby ich pracownicy znali zasady dotyczące bezpieczeństwa biura, a także wiedzieli, jaka jest ich rola w ochronie poufnych danych.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób zabezpieczyć środowisko biurowe przed zagrożeniami dla bezpieczeństwa danych (wewnętrznymi i zewnętrznymi), obejrzyj to seminarium internetowe.
Dowiedz się, jak usługi zarządzania drukiem z oferty Canon mogą pomóc Ci chronić dane przed cyberzagrożeniami.
Sprawdź, w jaki sposób chronimy dane przechowywane na urządzeniach na każdym etapie ich przetwarzania.
Obejrzyj nasz webinar i dowiedz się jak możesz chronić biuro przed wewnętrznymi i zewnętrznymi zagrożeniami
Próbując włamać się do systemów bezpieczeństwa w przeciętnym biurze, hakerzy sięgają po coraz bardziej wyrafinowane metody.
Zapoznaj się z raportem Canon i dowiedz się, czy zabezpieczenia stanowiące dziś powszechny standard skutecznie chronią dane w Twojej firmie.