Jak chronić poufne dane w miejscu pracy

Nie pozwól, aby bezpieczeństwo drukarek stało się wyzwaniem. Zapoznaj się z raportem firmy Canon dotyczącym bezpieczeństwa w dobie Internetu Rzeczy i odkryj 4 sposoby na zabezpieczenie biura.

POBIERZ RAPORT

Open plan corporate office with 3 rows of workstation desks

Jak zabezpieczyć urządzenia biurowe

Informacje nigdy nie były tak wartościowe, a jednocześnie tak łatwo dostępne jak dziś. Wraz z rozwojem uniwersalnego środowiska pracy, które nie istniałoby bez zaawansowanych urządzeń mobilnych, rośnie ryzyko związane z przetwarzaniem poufnych danych. Dla firm oznacza to niekończące się starania o to, aby umożliwić pracownikom efektywną pracę przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa sieciowego ogromnej liczbie podłączonych urządzeń i lokalizacji.

Sercem większości firm jest biuro, w którym dochodzi do interakcji pomiędzy urządzeniami i obsługującymi je ludźmi. Choć innowacyjne rozwiązania nieustannie zmieniają oblicze środowiska biurowego, miejsce to nadal pozostaje najbardziej newralgicznym obszarem dla bezpieczeństwa firmy. Z powodu nowych punktów końcowych, których liczba w miejscach pracy rośnie każdego dnia, zespoły ds. IT i bezpieczeństwa muszą nieustannie radzić sobie z różnymi zagrożeniami. W firmach codziennie korzysta się z wielu urządzeń, co sprawia, że łatwo przeoczyć ryzyko. Mimo ogromnej liczby smartfonów, tabletów i innych podłączonych urządzeń czasami największe zagrożenie pochodzi z urządzeń, które wydają się najlepiej chronione.

Pobierz raport Canon na temat bezpieczeństwa danych w dobie Internetu Rzeczy i poznaj 4 sposoby na zabezpieczenie biura wpiętego do sieci

Tworzenie kultury cyberbezpieczeństwa

Zaangażowanie pracowników i wykorzystywane technologie mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa biura. W miejscach pracy nieustannie będą pojawiać się nowe, zaawansowane rozwiązania, więc sytuacje, w których ktoś zapomina zabrać telefon z pociągu, rozmawia w miejscu publicznym czy zostawia poufne dokumenty w drukarce, będą stanowiły główne wyzwanie dla zespołów ds. bezpieczeństwa w każdej firmie. W końcu informacje przybierają różne formy, a czynnik ludzki zawsze może stanowić ryzyko. W obliczu rozgłosu, jaki zyskał Internet rzeczy, łatwo zapomnieć, że podłączone do sieci drukarki i skanery stanowią część rozwijającego się systemu.

Prawie połowa (47%) kierowników w firmach w regionie EMEA miała do czynienia ze zniknięciem dokumentów wewnątrz firmy, a 46% z nich ze zgubieniem dokumentów przez pracowników poza terenem firmy. Aby dowiedzieć się więcej, sięgnij po raport dotyczący bezpieczeństwa IT w dobie Internetu Rzeczy. Wynika z niego wyraźnie, że środowisko biurowe odgrywa istotną rolę w systemie obrony przed potencjalnymi przypadkami naruszenia danych.

Na przykład w sytuacji, gdy drukujemy dokumenty zawierające poufne informacje, uruchomienie zadania wydruku powinno być możliwe tylko wtedy, gdy dany użytkownik może je fizycznie odebrać z urządzenia. Bez odpowiednich środków zapobiegawczych i rozwiązań związanych z bezpieczeństwem druku informacje mogą stać się powszechnie dostępne.

Na pozór niewinne niedopatrzenie przy obchodzeniu się z danymi może mieć poważne konsekwencje. Kary finansowe i szkody związane z utratą przychodów mogą stać się przyczyną długotrwałych problemów firmy. Najlepszą formą ochrony przed zagrożeniami związanymi z wyciekiem danych są jednak dobrze poinformowani pracownicy, którzy wiedzą, jak istotna jest to kwestia.

Open plan corporate office with 3 rows of workstation desks

Ochrona sprzętu

Zakup nowego sprzętu może również być przyczyną pewnych problemów. A dzieje się tak wtedy, gdy starszym urządzeniom przestaje się poświęcać należytą uwagę.

Przyjrzyjmy się drukarkom. Nadal są wykorzystywane na co dzień i podłączone do firmowej sieci. Często to właśnie do nich wysyłamy najbardziej poufne dane przechowywane w firmie.

Choć firmowe sieci, do których podłączone są drukarki, zapewniają zaawansowane opcje bezpieczeństwa i kontroli, wiele firm nie korzysta z tych możliwości. W efekcie drukarki są narażone na zagrożenia, a w firmie nie ma bezpiecznego rozwiązania do obsługi drukowania. Cały czas dominuje pogląd, że drukarka to kolejny element sprzętu biurowego, urządzenie peryferyjne. Współczesne urządzenia biurowe są jednak o wiele bardziej wyrafinowane. Mają systemy operacyjne i obsługują zintegrowane, oparte na chmurze rozwiązania do przetwarzania dokumentów.

Firmy muszą także pamiętać, że większość tych urządzeń wyposażono w dysk twardy. Dopilnowanie, aby dane były zaszyfrowane, a dostęp do nich miały tylko upoważnione osoby, przyczynia się do zmniejszenia ryzyka naruszenia zabezpieczeń.

Odpowiednie zasady i procedury to tylko połowa drogi do zapewnienia bezpieczeństwa w biurze. Firmy muszą dbać o wszystkie elementy infrastruktury IT i zwracać uwagę na każdą osobę i każde urządzenie.

Wejście w życie Ogólnego Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) dla wielu firm stanowiło dzwonek ostrzegawczy, przypominający o konieczności bliższego przyjrzenia się wszystkim aspektom bezpieczeństwa biura.

Aby zapewnić zgodność z tymi przepisami, wystarczy wykonać kilka prostych czynności. Co ważniejsze, organizacje powinny zadbać o to, aby ich pracownicy znali zasady dotyczące bezpieczeństwa biura, a także wiedzieli, jaka jest ich rola w ochronie poufnych danych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób zabezpieczyć środowisko biurowe przed zagrożeniami dla bezpieczeństwa danych (wewnętrznymi i zewnętrznymi), obejrzyj to seminarium internetowe.

4 kroki do bezpiecznego biura

Poznaj sposoby na lepszą ochronę urządzeń wpiętych do sieci w swoim biurze i bądź gotowy na wyzwania związane z wykorzystaniem Internetu Rzeczy, dzięki raportom na temat bezpieczeństwa w miejscu pracy

POBIERZ RAPORT

Male on computer looking at screen

Powiązane rozwiązania

Dodatkowe informacje

Dowiedz się, w jaki sposób rozwiązania firmy Canon związane z bezpieczeństwem drukarek mogą pomóc Twojej firmie


SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI