Druk cyfrowy rewolucjonizuje branżę dekoracji wnętrz

Zapoznaj się z przygotowanym przez nas raportem i odkryj trendy dotyczące zastosowania druku w branży dekoracji wnętrz.

POBIERZ RAPORT

Branża dekoracji wnętrz: nowe możliwości przed dostawcami usług druku

Drukowany cyfrowo wystrój wnętrz zmienia pomieszczenia, w których mieszkamy, pracujemy i bawimy się. Dowiedz się więcej o tym, jak mogą to wykorzystać dostawcy usług druku.

Pobierz raport

Digitally printed lightshade featuring cyclists

Moc wnętrz drukowanych cyfrowo

Dostawcy usług druku (PSP), pragnąc znaleźć nowe źródła dochodów i zarazem mieć możliwość efektywnego wykorzystania posiadanych mocy produkcyjnych powinni swoją uwagę skierować na branżę wystroju wnętrz. Dyskusja na temat tego segmentu rynku toczy się nie od dziś, jednak dopiero w ciągu ostatnich dwóch lat plany snute w przeszłości zaczęły się urzeczywistniać.


Według raportu FESPA z 2018 roku 74% respondentów tworzących społeczność drukarską na całym świecie uznaje tapety i materiały dekoracyjne za segment umożliwiający stały wzrost. Według analizy FESPA, wspieranej przez organizację Infotrends zajmującą się danymi marketingowymi, w dającej się przewidzieć przyszłości branża wystroju wnętrz będzie się rozrastać, stając się stopniowo segmentem wartym wiele miliardów euro.


Wzrostowi sprzyja ciągły rozwój technologii druku cyfrowego, dzięki której dostawcy usług druku mogą wykorzystywać wiele nowych trendów.

Canon customer The Window Film Company manually cutting printed materials with wall mural in the background

Możliwości rozwiązań cyfrowych

Dostawcy usług druku szukają innowacyjnych sposobów żeby wyróżnić się na tle konkurencji i tworzyć dodatkową wartość dla swoich klientów. Pomimo bogatych możliwości, które oferują technologie cyfrowe, ich zastosowanie wśród firm specjalizujących się w produkcji rozwiązań do wystroju wnętrz jest niskie. Firma Digital gwarantuje projektantom i ich dostawcom swobodę, która nie była dostępna w przypadku analogowych technik druku. Ponieważ nie trzeba już drukować dużej liczby egzemplarzy na raz, ryzyko się zmniejsza, a to z kolei umożliwia projektantom eksperymentowanie i przesuwanie granic.


Szczególnie drukarki atramentowe i szerokoformatowe odgrywają znaczącą rolę w rozwoju branży wystroju wnętrz. Najnowsze zaawansowane rozwiązania druku umożliwiają dostawcom usług dekoracyjnych drukowanie wielu warstw na jednym podłożu w celu uzyskania efektów imitujących powierzchnie teksturowane, wytłaczanie, metaliczne akcenty i wyeksponowane czcionki.

A Bugatti sign printed using Canon’s Touchstone technology

Czas uwolnić twórczy potencjał druku

Z niesamowitej mocy drukowanych cyfrowo dekoracji korzystają detaliści, korporacje, gospodarstwa domowe i hotelarze. W przypadku architektów wnętrz druk cyfrowy jest w stanie zapewnić ogromne twórcze i komercyjne możliwości. Projektanci, współpracując z dostawcami usług druku i specjalistami z branży technologii, pomagają im ożywić otoczenie za pomocą drukowanych cyfrowo materiałów dekoracyjnych w sposób, w jaki sobie tego wcześniej nie wyobrażali.


Na przykład norweska marka wnętrzarska Dusty wykorzystała technologie druku wielkoformatowego, aby przekształcić fotograficzne obrazy zabytkowych wnętrz w nadający się do druku wzór tapet i gamę produktów. – Korzystamy dopiero z niewielkiego procenta możliwości, jakie oferuje druk cyfrowy i zaczynamy wykorzystywać rynki z nowymi klientami, o których nawet nie wiedzieliśmy – mówi współzałożyciel Jorunn Tharaldsen.

A room set displaying a wealth of digitally printed interior décor applications by Canon customer Dusty

Idąc w kierunku masowej personalizacji

Jednym z obszarów, który oddziela druk cyfrowy od druku analogowego, jest personalizacja będąca makrotrendem wpływającym na kierunek rozwoju wielu branż.


– Dostrzegalny jest znaczny wzrost kreatywności wśród konsumentów. Coraz więcej osób rezygnuje z powtarzalnych wzorów i stawia na coś, co bardziej odzwierciedla ich charakter – wyjaśnia Marcus Timson, współzałożyciel firmy InPrint i Pure Digital events. – Takie zachowanie przenika również świat wystroju wnętrz, a to daje ogromne pole do popisu dostawcom usług druku.


Obecnie można dostosowywać cyfrowo drukowane rozwiązania dekoracyjne, takie jak tapety, freski, dzieła sztuki wykonane na płótnie, a także wydruki fotograficzne do poszczególnych wnętrz. Dzięki temu sprzedawcy detaliczni, branża hotelarska oraz korporacje – a także zatrudnieni przez nie projektanci – mogą działać dynamicznie i spełniać co raz to nowe oczekiwania klientów. Elastyczność najnowszej technologii druku oznacza, że wnętrza mogą być projektowane na zamówienie i łatwo aktualizowane za pomocą drukowanej grafiki i technik dekorowania powierzchni, co z kolei umożliwia odświeżenie i aktualizowanie wnętrz w szybki i tani sposób.

Digitally printed kitchen units

Media społecznościowe kształtują rynek dekoracji wnętrz

Innym trendem, na który należy zwrócić szczególną uwagę jest rola, jaką odgrywają platformy społecznościowe w tworzeniu popytu na dynamiczne wnętrza. Jako użytkownicy cyfrowi jesteśmy silnie uzależnieni od obrazów dostępnych online, szczególnie, gdy decydujemy, które miejsca chcemy odwiedzić. Dzięki temu takie platformy jak Facebook i Instagram mają coraz większą moc przyciągania klientów do hoteli i restauracji.


– Istnieje silny związek pomiędzy rynkiem dekoracji wnętrz a mediami społecznościowymi – podkreśla Marcus Timson. – Żyjemy w czasach udostępniania, a więc wygląd środowisk rekreacyjnych i hotelowych zmienia się z myślą o zwiększeniu atrakcyjności wizualnej w oczach klientów, którzy mogą następnie udostępniać zdjęcia z pobytu na swoich profilach.


Niektórzy przedstawiciele branży drukarskiej uważają, że produkty na zamówienie staną się normą, która wzmocni rolę cyfrowego druku w obszarze dekoracji wnętrz.

Wpływanie na przyszłość rynku dekoracji wnętrz dzięki najnowszej technologii druku cyfrowego

Podobne rozwiązania

Dodatkowe informacje

Dowiedz się, jak technologia druku cyfrowego pozwala tworzyć nowe źródła przychodów

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI