Przewodnik dla dyrektorów finansowych po
cyfrowej transformacji

Przekształć swój dział w centrum zysków dzięki przemyślanej optymalizacji procesów biznesowych.

POBIERZ PRZEWODNIK

Wejdź na drogę cyfrowej transformacji
Pobierz przewodnik, który pozwoli zrozumieć Ci dynamikę zmian w otoczeniu biznesowym i przekuć je we własny sukces.

80% pracowników działów finansowych ma trudności z realizowaniem celów związanych z digitalizacją procesów i dokumentacji. Dowiedz się, jak zaplanować realną transformację.

Pobierz przewodnik

Winding mountain road lit up brightly

Przewodnik po cyfrowej transformacji dla działów finansowych

Praca w działach finansowych przebiega zwykle z wykorzystaniem procesów manualnych, wymagających bezpośredniego udziału człowieka. Według zrealizowanego niedawno badania 80% spośród ankietowanych rekrutujących się z działów finansowych przyznaje, trudno im podołać celom biznesowym związanym z cyfryzacją, a 66% twierdzi, że działy finansowe polegają na tradycyjnych procesach, opartych na papierowej dokumentacji bardziej niż jakikolwiek inny dział w firmie.


Ciągła walka o budżet i postrzeganie działu finansowego jako centrum kosztów sprawia, że ciężar wprowadzania udoskonaleń, zwiększania wydajności firmy oraz równoważenia ryzyka i malejącego salda spada na wielu dyrektorów finansowych.


Technologie cyfrowe mogą skutecznie rozprawić się z wieloma wyzwaniami, przed jakimi stają współcześni CFOs. Jaka jest przyszłość finansów w cyfrowej transformacji? W jaki sposób – wykorzystując narzędzia cyfrowe – dyrektorzy finansowi mogą przekształcić dział finansowy w centrum zysków, które napędza działalność biznesową?

Cyfrowa transformacja w praktyce

Istnieje wiele technologii, które wspierają cyfryzację procesów w działach finansowych. Narzędzia to jednak nie wszystko. Potrzebny jest jeszcze plan wdrożenia tych rozwiązań, który będzie stanowić element cyfrowej strategii firmy.


Opracowanie kompleksowej strategii sprawi, że narzędzia – od zautomatyzowanego przetwarzania faktur po rozwiązania typu Purchase to Pay (P2P) – już w krótkim terminie przyniosą widoczne korzyści dla organizacji i ułatwią osiąganie postępów w procesie długoterminowej transformacji.

Automatyzacja procesów

Dyrektorzy finansowi poszukują cyfrowych rozwiązań, które przyniosą firmie oszczędności i usprawnią procesy w organizacji. Wprowadzenie zautomatyzowanego, kompleksowego rozwiązania P2P w dziale rozliczeń pozwala na niemal natychmiastowe ograniczenie zasobów czasu i pieniędzy, które do tej pory były konsumowane przez realizację zadań administracyjnych z wykorzystaniem przestarzałych systemów pracy, co nie tylko ograniczało potencjał wzrostu, ale powowało również spadek rentowności.

Jakie kroki powinni podjąć dyrektorzy finansowi?

Bez względu na różnorodność zastosowanych technologii firmy nie powinny oczekiwać, że wszystko zmieni się z dnia na dzień. Transformacja cyfrowa w obszarze finansów powinna być przeprowadzana stopniowo i początkowo może nawet nie obejmować całego działu. Niektóre zadania mogą być nadal w krótkiej perspektywie obsługowane w tradycyjny sposób, podczas gdy kluczowe procesy powinny być objęte programem cyfrowej transformacji w pierwszej kolejności.

Transformacja biznesowa

Fakt, że dyrektorzy finansowi mają do odegrania jedną z kluczowych ról w procesie cyfrowej transformacji, nie podlega najmniejszej wątpliwości. Automatyzacja i digitalizacja procesów takich jak planowanie budżetu, obsługa płatności czy przetwarzanie faktur, mogą nadać ton cyfrowej zmianie i wzmocnić sukces programu.


Przyjmując takie podejście, dział finansowyma szansę tworzenia stałej wartości dla organizacji. Wprowadzenie usprawnionych i skutecznych wewnętrznych procesów finansowych, wspieranych przez przejrzyste ramy transformacji, może mocno przyczynić się do znaczącego rozwoju firmy.


Korzyści są widoczne dla wszystkich dyrektorów finansowych. Wprowadzenie cyfrowych rozwiązań w obszarze finansów może doprowadzić do obniżenia kosztów, zwiększenia wydajności, ściślejszego przestrzeganie przepisów i skuteczniejszej komunikacji z dostawcami i wierzycielami. Korzyści te nie tylko zwiększają efektywność działań operacyjnych działu finansowego, ale także wspomagają realizację bieżących i długoterminowych planów rozwoju.

Sięgnij po przewodnik Canon i dowiedz się, jak przeprowadzić firmę przez proces cyfrowej transformacji

Podobne rozwiązania

Dodatkowe informacje

Dowiedz się, jak postawić pierwsze kroki na drodze do cyfrowej transformacji

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI