Canon gratuluje autorowi Zdjęcia Roku w konkursie World Press Photo

Warszawa, 17 lutego 2014 r. – Firma Canon Europe, lider w dziedzinie rozwiązań do przetwarzania obrazu, gratuluje Johnowi Stanmeyerowi Zdjęcia Roku w konkursie World Press Photo 2013. Zwycięska fotografia przedstawia afrykańskich imigrantów na brzegu Dżibuti, którzy podnosząc swoje telefony próbują przechwycić sygnał z sąsiedniej Somalii, by skontaktować się z krewnymi za granicą. Zdjęcie to, które zrobione było dla National Geographic otrzymało także pierwszą nagrodę w kategorii „Problemy współczesne – zdjęcie pojedyncze”.

World Press Photo 2013 winner - John Stanmeyer.JPG
Credit: John Stanmeyer / VII / National Geographic

World Press Photo jest uznawany za najbardziej prestiżowy na świecie konkurs dla fotoreporterów. Firma Canon pełni rolę sponsora o 1992 roku. To już 57. edycja - 5754 fotografów ze 132 krajów zgłosiło 98671 zdjęć. Tym razem jury nagrodziło 53 fotografów, reprezentujących 25 narodowości, w 9 kategoriach tematycznych, a jedna fotografia otrzymała tytuł Zdjęcia Roku 2013.

“Jesteśmy bardzo dumni mogąc wspierać fotoreporterów z całego świata i nagradzać ich talent do tworzenia przejmujących zdjęć, które następnie prezentowane są na arenie międzynarodowej” – komentuje Kieran Magee, dyrektor ds. marketingu produktów profesjonalnych w Canon Europe. “Zdjęcie zrobione przez Johna Stanmeyera wyraża siłę, jaką niesie obraz, ukazując ważny globalny problem w piękny, artystyczny sposób”.

Stanmeyer zwycięskie zdjęcie zrobił aparatem Canon EOS 5D Mark III z obiektywem EF 35mm f/1,4L USM przy następujących ustawieniach: przysłona f/1,4, czas otwarcia migawki 1/40 s, wartość ISO10000.

Canon Ambassador, Brent Stirton zwyciężył w kategorii “Portret pozowany – zdjęcie pojedyncze”. Jego fotografia prezentuje grupę niewidomych albinosów w ich pokoju w misyjnej szkole dla niewidomych Vivekananda, która znajduje się Bengalu Zachodnim w Indiach. Z kolei należący do grona Canon Explorers Markus Varesvuo otrzymał drugą nagrodę w kategorii “Natura – zdjęcie pojedyncze” za fotografię zrobioną w Vardo w Norwegii, która przedstawia stado nurzyków.

John Stanmeyer, autor Zdjęcia Roku, podczas ceremonii wręczania nagród w Amsterdamie odbierze nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. euro od World Press Photo. Dodatkowo, od firmy Canon otrzyma profesjonalną lustrzankę i zestaw obiektywów.

Nagrodzone zdjęcia prezentowane są podczas wystawy, która odwiedza ponad 100 miast w 45 krajach. Pierwsza wystawa World Press Photo w 2014 zostanie otwarta 18 kwietnia w Amsterdamie. Zdjęcia wydrukowane będą na urządzeniach Arizona firmy Océ, która jest częścią Canon Group.

Więcej informacji o World Press Photo dostępnych jest na stronie www.worldpressphoto.org.

spacer
					image
Informacje prasowe
Wiadomości o firmie
Wiadomości dla klientów biznesowych
Wiadomości dla klientów indywidualnych
Wiadomości o Canon Inc
Informacje
Zdjęcia
Kanały RSS
Wiadomości o firmie
Wiadomości dla klientów biznesowych
Wiadomości dla klientów indywidualnych