Canon i Getty Images prezentują 10 ikonicznych fotografii, które symbolizują ostatnią dekadę

Warszawa, 1 września 2015 r. – Canon Europe i Getty Images zaprezentowały dziś serię fotografii, które symbolizują ostatnią dekadę. Zdjęcia zostały zrobione przez znanych na całym świecie fotografów i prezentują ważne, przełomowe wydarzenia z ostatnich dziesięciu lat. Fotografie te potwierdzają także siłę obrazu i rolę, jaką odgrywa we współczesnym świecie. Firma Canon poinformowała również o rozpoczęciu konkursu fotograficznego.

Getty Images ReportageBrent Stirton / Reportaż Getty Images


Seria Canon EOS 5D – lustrzanki, które odgrywają znaczącą rolę w opowiadaniu ważnych historii – obchodzi w tym roku swoje dziesięciolecie i dlatego zrodziła się inicjatywa zaprezentowania 10. niezwykłych zdjęć, które zostały wybrane z tych ważnych fotoreportaży. W ciągu ostatniej dekady modele z serii EOS 5D były używane przez wielu profesjonalnych fotografów na całym świecie i za ich pośrednictwem uwiecznione zostały najważniejsze i najbardziej znaczące momenty, w tym m.in. ujawnienie wykorzystania broni chemicznej przez syryjską armię czy zdemaskowanie nielegalnej wycinki zagrożonych drzew na Madagaskarze.

Podziel się zdjęciami, które symbolizują coś ważnego
W związku z 10. rocznicą serii EOS 5D, firma Canon Europe przygotowała również konkurs, w którym do wygrania będą nagrody z limitowanej, jubileuszowej serii.

Do udziału w konkursie zaproszeni są wszyscy użytkownicy sprzętu fotograficznego: profesjonaliści, pasjonaci, użytkownicy smartfonów i aparatów. Aby wziąć w nim udział wystarczy podzielić się zdjęciem, które w opinii autora dokumentuje ważną historię. Laureaci zostaną wyłonieni przez grono uznanych ekspertów, do którego dołączy m.in. Brent Stirton, Ambasador Canon oraz Toby Smith, fotograf Getty Images.

Konkurs Canon Iconic Images będzie prowadzony w 18 krajach na terenie Europy (Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Hiszpania, Holandia, Belgia, Austria, Norwegia, Dania, Finlandia, Szwecja, Szwajcaria, Portugalia, Węgry, Polska, Słowacja, Czechy i Rosja). Prace można zgłaszać od 1 września do 2 października 2015 r.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie konkursowej: www.canon.pl/get-inspired/come-and-see/gallery/canon-eos-5d-mark-iii-competition

Dziesięć ikonicznych zdjęć fotografów Getty Images
Niesamowite zdjęcia i historie, jakie za nimi stoją można poznać na stronie Canon Polska w zakładce „Showcase”: www.canon.pl/get-inspired/come-and-see/showcase/canon-eos-5d-10th-anniversary.

Fotografie można będzie także obejrzeć na specjalnej wystawie z okazji 10-lecia serii EOS 5D, która zostanie zaprezentowana podczas tygodnia dla profesjonalistów (31 sierpnia – 6 września) w ramach Visa pour l’Image 2015 we francuskim Perpignan.

„Od momentu swojej premiery w 2005 roku, aparaty z serii EOS 5D stały się jedną z najpopularniejszych linii lustrzanek na świecie. Podczas festiwalu Visa pour l’image prezentujemy, jak przez te 10 lat seria ESO 5D wspierała fotografów na całym świecie w przekazywaniu ważnych historii” – komentuje Kieran Magee, Director, Professional Imaging Group, Canon Europe. „Jesteśmy bardzo dumni z tego, co udało się osiągnąć w ostatniej dekadzie i chcemy zaprosić wszystkich fotografów do dzielenia się zdjęciami i celebrowania potęgi obrazowania, jaką niosą za sobą fotografie”.

W galerii zdjęć symbolizujących ostatnią dekadę znalazły się następujące fotografie:

1. John Moore | EOS 5D Mark I | Arlington, USA (27 maja 2007 r.)
Zdęcie Moore’a, które przedstawia kobietę płaczącą przy grobie swojego męża, obrazuje jednocześnie zmianę postaw wobec rozmieszczenia i zaangażowania wojsk w konflikty zagraniczne, takie jak wojna w Iraku czy Afganistanie. Fotografia pojawiła się w największych światowych mediach, poruszając serca milionów ludzi i demaskując druzgocące skutki wojny.

2. Alvaro Ybarra Zavala | EOS 5D Mark I | Kolumbia (29 listopada 2007 r.)
Fotografia przedstawiająca dwie kobiety z oddziałów partyzanckich została zrobiona, aby udokumentować wojnę domową w Kolumbii. Zdjęcie to, które zwróciło uwagę opiniotwórczych mediów, podkreślało cierpienie i trudną sytuację Kolumbijczyków, a także przypomniało opinii publicznej o trwającym już od pięćdziesięciu lat konflikcie.

3. Veronique de Viguerie | EOS 5D Mark I | Hobyo, Somalia (27 października 2008 r.)
Kiedy Veronique de Viguerie wraz z zaprzyjaźnionym dziennikarzem pojechali do Somalii na spotkanie z jednym z przywódców grupy piratów, problem ten nie był jeszcze zanany poza regionem. Powstały reportaż był pierwszym obszernym materiałem poruszającym ten temat i dzięki temu trafił on na pierwsze strony gazet na całym świecie. 

4. Toby Smith | EOS 5D Mark II | Park Narodowy Masoala, Madagaskar (21 sierpnia 2009 r.)
Praca Smitha nad dokumentowaniem nielegalnego pozyskiwania zagrożonych gatunków drzew na Madagaskarze, dała podstawę do ścigania międzynarodowych przedsiębiorców wykorzystujących objęte ochroną drzewa na terytorium USA. 

5. Ed Ou | EOS 5D Mark II | Mogadiszu, Somalia (24 kwietna 2010 r.)
Poruszające fotografie Ou przedstawiające małe uzbrojone dzieci były publikowane w mediach na całym świecie. Zostały także pokazane w amerykańskim Senacie, a następnie trafiły do przedstawicieli rządu i Rady Bezpieczeństwa ONZ, która wezwała tymczasowy rząd Somalii do zaprzestania wykorzystywania dzieci w działaniach militarnych. 

6. Marco Di Lauro | EOS 5D Mark II | Gadabedji, Niger (27 czerwca 2010r.)
Marco Di Lauro współpracował z UNICEF UK przy dokumentowaniu poważanego kryzysu żywnościowego na zachodzie Nigru. Jego surrealistyczna, uderzająca fotografia przyciągnęła uwagę opinii publicznej, ponieważ pokazała znany problem z nowej perspektywy. Siła oddziaływania była tak ogromna, że w ramach pomocy Afrykanom, w ciągu kilku miesięcy udało się zebrać kilka milionów dolarów. 

7. Jonathan Torgovnik | EOS 5D Mark II | Port-au-Prince, Haiti (10 stycznia 2011 r.)
Port-au-Prince było jednym z miejsc najbardziej dotkniętych skutkami trzęsienia ziemi na Haiti w 2010 r. Zdjęcie to uświadomiło opinii publicznej, jak trudne warunki życia panują w regionie w rok od kataklizmu.

8. Brent Stirton | EOS 5D Mark II | Rezerwat Ol Pejeta, Kenia (13 lipca 2011 r.)
Zdjęcie Stirtona przedstawia jednego z ostatnich białych nosorożców północnych, który jest pod stałą opieką czterech wartowników. Zostało zrobione podczas śledztwa dot. wykorzystania zwierząt na czarnym rynku leków. Fotografia była dowodem na kruchość istnienia tego gatunku, jednego z najbardziej zagrożonych na świecie. Zdjęcie dotarło do milionów ludzi na świecie.

9. Laurent Van der Stockt | EOS 5D Mark II | Jobar, Damaszek, Syria (13 kwietnia 2013 r.)
Materiały w postaci zdjęć, nagrań wideo i próbek ziemi zebrane przez Van der Stockta i zaprzyjaźnionego dziennikarza zostały upublicznione na całym świecie. Francuskie, brytyjskie i amerykańskie władze wykorzystały je jako dowód stosowania broni chemicznej przez syryjską armię. W efekcie, światowi liderzy wezwali do zaprzestania użycia broni chemicznej w tym konflikcie. 

10. Dan Kitwood | EOS 5D Mark III | Kos, Grecja (4 czerwca 2015 r.)
Zdjęcie Kitwooda, które dokumentuje przybycie czterech pakistańskich imigrantów na plażę greckiej wysypy Kos, odnosi się do jednego z najważniejszych globalnych tematów społecznych tego roku. Jego fotografia została opublikowana w opiniotwórczych mediach na całym świecie, co pomogło uświadomić powagę sytuacji. 

O serii EOS 5D
Wraz z pojawieniem się aparatu EOS 5D w sierpniu 2005 r. rynek cyfrowych lustrzanek zmienił się na zawsze – fotografia pełnoklatkowa stała się dostępna dla wszystkich użytkowników. W 2008 r. Canon zaprezentował drugą generację aparatów z tej serii – EOS 5D Mark II. Lustrzanka oferowała funkcję nagrywania filmów wideo w jakości Full HD, co przyczyniło się do wzrostu popularności aparatów, jako narzędzi do rejestrowania profesjonalnych materiałów wideo. Następnie, w 2012 r. na rynek trafił model EOS 5D Mark III, który oferował jeszcze lepsze parametry. Z kolei w tym roku, dekadę od momentu wprowadzenia tej linii, Canon zaprezentował 50,6-megapikselowe lustrzanki EOS 5DS i EOS 5DS R, które skierowane są do fotografów specjalizujących się w portretach, zdjęciach mody czy krajobrazów.

spacer
					image
Informacje prasowe
Wiadomości o firmie
Wiadomości dla klientów biznesowych
Wiadomości dla klientów indywidualnych
Wiadomości o Canon Inc
Informacje
Zdjęcia
Kanały RSS
Wiadomości o firmie
Wiadomości dla klientów biznesowych
Wiadomości dla klientów indywidualnych